Zbiory online

Żebrak (studium do obrazu Dziady na odpuście przed katedrą św. Jura we Lwowie)

Informacje o obiekcie:

Dział / Oddział:Malarstwo i rzeźba
Typ obiektu:Obraz
Datowanie:ok. 1907 r.
Autor:Fryderyk Pautsch
Miejsce powstania lub znalezienia:Polska
Technika:olej
Materiał:płótno
Wymiary:90 x 64 cm
Nr inwentarzowy:MNKi/M/111

Przedstawienie proszącego o jałmużnę człowieka stanowi studium  do obrazu Dziady na odpuście przed katedrą św. Jura we Lwowie. Postac żebraka, na wspomnianej kompozycji, znajduje się na pierwszym planie, po lewej stronie. Szkic powstał we Lwowie, gdzie Fryderyk Pautsch osiadł po powrocie ze stypendium w Paryżu w latach 1905-06.

Postać siedzącego mężczyzny ukazana jest od góry, stąd mocny skrót perspektywiczny, w momencie odwrócenia się do widza. Jego sylwetka wypełnia niemal całą powierzchnię płótna. Głowa skierowana do góry, twarz serdeczna, roześmiana, bujna broda, szeroki nos, oczy przymknięte z powodu padających na mężczyznę promieni słonecznych. Ubrany jest w rozpiętą, luźną, białą koszulę, na piersi widoczny niewielki drewniany krzyżyk zawieszony na rzemyku, (na obrazie Dziady na odpuście przed katedrą św. Jura we Lwowie, zamiast krzyżyka, namalował artysta ryngraf z przedstawieniem Matki Boskiej). Prawa ręka wyciągnięta w górę, do przodu, lewą ręką opartą na ziemi podtrzymuje ciężar ciała. Przed mężczyzną, na pierwszym planie leży odwrócony kapelusz.

Obraz namalowany jest bardzo ekspresyjnie, szerokimi pociągnięciami pędzla, jego kolorystyka jest żywa, przewaga bieli, brązów, zieleni. Światło pada z lewej strony, od góry.

W prawym dolnym narożniku znajduje się sygnatura artysty:  "F.Pautchs"(sic!) i cyfra "08"(ołówkiem)