Polecamy

Dialog i wielkie religie świata

20.09.2018

Dlaczego sobota jest dla Żydów dniem świętym?,  Czy chrześcijaństwo to tylko katolicyzm? Dlaczego każdy muzułmanin powinien raz w życiu odwiedzić Mekkę? Czy po śmierci można powrócić na Ziemię raz jeszcze, tylko że w innym wcieleniu?

Cykl zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w ramach którego poznają judaizm, chrześcijaństwo, islam , hinduizm i buddyzm.

Judaizm – w kręgu Tory i Talmudu

Czym różnią się pokarmy dozwolone (koszerne) od zakazanych (,,nieczystych”) i dlaczego sobota jest dla Żydów dniem świętym? Na jakie odłamy dzieli się współcześnie judaizm? Jak świętują dzisiejsi Żydzi? Zachęcamy do zapoznania się z jedną z najstarszych religii świata.

Chrześcijaństwo – uczniowie Nowego Testamentu

Czy chrześcijaństwo to tylko katolicyzm? Czy krzyż wszędzie wygląda tak samo? Czy chrześcijańskie święta obchodzi się w podobny sposób na całym świecie? Jak wygląda Matka Boska w Kenii, a jak w Japonii? Na zajęciach będzie można przekonać się, jak wiele różnych ,,barw” ma wiara w jednego Boga.

Islam – śpiew muezina

Dlaczego każdy muzułmanin powinien raz w życiu odwiedzić Mekkę? Czym w kulturze Islamu jest szahada i hilal? Do czego nawołuje wiernych pieśń muezina? W trakcie spotkania poznamy podstawowe informacje na temat islamu, będzie można także poćwiczyć wschodnią kaligrafię oraz sztukę tworzenia mozaiki.

Krąg życia – w świecie hinduizmu i buddyzmu

Czy po śmierci można powrócić na Ziemię raz jeszcze, tylko że w innym wcieleniu? Jak długo buddyjscy mnisi potrafią medytować? Czy kąpiel w Gangesie może oczyścić nie tylko ciało, ale i duszę? W czasie podróży przez Indie, Bangladesz, Nepal i Tybet dowiemy się, czym dla wyznawców religii Dalekiego Wschodu jest sansara i jak się z niej wyzwolić.

 

Zajęcia odbywają się w Muzeum Dialogu Kultur (Rynek 3 w Kielcach):

  • poniedziałek – piątek, godz. 8-15;
  • koszt zajęć – 5 zł od osoby;
  • zajęcia trwają do 1,5 godziny;
  • materiały dydaktyczne i plastyczne zapewnia muzeum;
  • maksymalna liczba uczestników zajęć – 30  osób;
  • zgłoszenia grup przyjmujemy drogą e-mailową: dialog@mnki.pl lub telefonicznie 41 344 60 96.

 

 

Więcej zajęć

 

foto: Free-Photos, Pixaby

Powrót