Publikacja poświęcona jest legendzie i kultowi Józefa Piłsudskiego oraz ich materialnym formom upamiętnienia w okresie II Rzeczypospolitej, ujmowanym w perspektywie badań nad pamięcią zbiorową i kulturową. Punktem odniesienia jest Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach – szczególne „miejsce pamięci” utworzone w 1938 roku w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, będące elementem ogólnopolskiej akcji upamiętniania działalności niepodległościowej Piłsudskiego i Legionów Polskich. Autorzy ukazują Sanktuarium jako przestrzeń symboliczną, nośnik znaczeń funkcjonujących w realiach II Rzeczypospolitej, a współcześnie jako muzeum odgrywające ważną rolę w kształtowaniu kultury pamięci.

Książka analizuje historyczne i ideowe podstawy legendy Piłsudskiego, jej funkcje polityczne oraz instytucjonalne i materialne formy kultu Marszałka, w tym działalność Naczelnego Komitetu Uczczenia Marszałka Józefa Piłsudskiego w latach 1935–1939. Ukazanie ogólnopolskich i regionalnych inicjatyw upamiętnieniowych pozwala na wielowymiarowe spojrzenie na funkcjonowanie Sanktuarium w pamięci zbiorowej społeczeństwa – zarówno w okresie międzywojennym, jak i w czasach powojennych oraz współczesnych. 

Publikacja powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i została sfinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

 

logo Stowarzyszeniem Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOLLogo projektu Niepodległa logo muzeum narodowego w kielcach