Temporary exhibitions
Czas5>
16 października, nieco ponad dwa miesiące przed zapowiadanym końcem świata, Muzeum Narodowe w Kielcach otworzyło w Pałacu dużą interdyscyplinarną wystawę zatytułowaną „Czas”. Kuratorem wystawy jest Joanna Mielcarska-Kaczmarczyk, autorem oprawy plastycznej Leszek Mądzik.
Głównym celem ekspozycji jest ukazanie zagadnienia czasu w dwóch aspektach:
- Czas w ujęciu filozoficznym – ta część zdominowana jest przez dzieła sztuki – malarstwo, grafikę, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, których tematem są personifikacje, alegorie i sceny odnoszące się do pojęcia czasu, trwania, przemijania i wieczności; końca świata, alegoryczne przedstawienia pór roku, miesięcy, relacji czas i człowiek – człowiek i czas, czasu ludzkiego i czasu wymiarze boskim.
- Czas mierzalny – ta część ekspozycji obejmuje urządzenia do mierzenia czasu, jakie funkcjonowały w różnych epokach: urządzenia astronomiczne, kalendarze, zegary i różnorodne czasomierze.
Planowany układ:
- Stworzenie świata – początek czasu.
Co robił Bóg, zanim stworzył niebo i ziemię? Św. Augustyn odrzucił szyderczą nieco odpowiedź: Przygotowywał piekło dla ludzi, którzy wścibiają nos w jego tajemnice. Uznał, że nie było żadnego „wcześniej”, kiedy to Bóg mógłby coś robić. Czas zaczął istnieć razem ze stworzeniem nieba i ziemi. Stąd wystawa rozpoczyna się motywem stworzenia. W tej części pokazane są personifikacje Czasu, antyczne bóstwa Czasu, o których wspomina mitologia.
Rafał Hadziewicz (1803-1886)
Bóg Ojciec
Olej, płótno
MNKi/M/2069
- Obserwacja i periodyzacja
Człowiek zmaga się od wieków z odpowiedzią na pytanie, czym jest czas. Równolegle z tym, z pewną nadzieją, że to przybliży go do rozwiązania owej kwestii, próbuje rozwiązać problem jak go mierzyć. Obserwuje zjawiska zachodzące w otaczającym świecie, zagląda w niebo, bada cykliczność zmian. Jednak to wszystko tylko w pewnym stopniu zbliża nas do tajemnicy czasu. Może więc pomocne przy tych rozważaniach będą prezentowane, cenne i interesujące, urządzenia astronomiczne, zegary kalendarze, alegorie, personifikacje.
J. M. Carleson
Zegar powozowy
Londyn 1754-57
Srebro, mosiądz, stal
MNKi/R/2284
A. N. wg. Guido Reni (1575-1642)
Cztery pory roku
Olej, płótno
MNKi/M/1687
Christian Friedrich Stoelzel (1751-1816)
Mędrzec
Miedzioryt
MNKi/GR/2600
- Czas boski – Czas ludzki
W wieczności Bożej istnieje tylko jedno: trwanie; w czasie istnieje tylko jedno: przemijanie. (św. Augustyn).
W tej części ekspozycji znajdują się więc przedstawienia obrazujące trwanie Boga ponad czasem, alegorie Wieczności oraz to wszystko co związane jest z przemijaniem, niestałością ludzkiego bytowania na ziemi, śmiercią, motywy Vanitas.
Johann Veit Kauperz (1741-1816) wg. Domenico van Wijnene zw.Ascaniuszem (ok. 1661-1690)
Alegoria Wieczności
Miedzioryt
MNKi/GR/73
Maurice Blot (1753-1818) wg. Nicolas Poussin (1594-1665)
Et in Arkadia Ego
Miedzioryt
MNKi/GR/44
- Koniec Świata, ale czy koniec Czasu??
W tej części wystawy znajdują się dzieła ukazujące wizje końca świata, Sąd Ostateczny, wędrówkę ku wieczności; wizje zaświatów...
Stefan Mrożewski (1894-1971)
Boska komedia Pieśń I, 13-60
Drzeworyt
MNKi/GR/225
Stefan Mrożewski (1894-1971)
Boska Komedia, Pieśń XXXIII, 115-145
Drzeworyt
MNKi/Gr/ 3299
Na wystawie prezentowane są przede wszystkim eksponaty z muzeów narodowych: z Wrocławia, Gdańska, Warszawy oraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.
Tradycyjnie wystawie towarzyszą imprezy przeznaczone dla odbiorców w wieku od 3 do 103 lat: warsztaty, wykłady, prezentacje multimedialne, pokazy filmów, prelekcje.
W ramach wystawy Czas zapraszamy do skorzystania z zajęć edukacyjnych. Szczegóły TUTAJ.
Patronat honorowy
Patronat medialny
Sponsorzy