Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach

autor nieznany
Polska, Kielce, 4.06.1924 (?)
papier fotograficzny, tektura
wys. 31,5, szer. 40 cm (fotografia); wys. 35, szer. 45 cm (całość)
MNKi/H/5198

 

Naklejone na tekturę zdjęcie ujęło osoby zatrudnione w kieleckim Urzędzie Wojewódzkim. Tło tej sceny stanowi loggia wejściowa do dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, który w okresie międzywojennym był siedzibą wspomnianego urzędu. Przez brukowany dziedziniec prowadził ku wejściu chodnik z płyt, jeszcze z czasów zaboru rosyjskiego. Loggia nie była poprzedzona schodami, które wykonano w drugiej połowie lat 20. XX wieku, obniżając powierzchnię terenu w tym miejscu.  

 

W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości w urzędzie pracowało około 300 osób. Na zdjęciu widocznych jest blisko 140, spośród których 41 to kobiety. W nowej epoce panie mogły powszechnie podejmować pracę zarobkową już nie tylko w fabrykach, jak miało to miejsce w XIX wieku, ale także w biurach. Nie dostępowały jednak awansów na najwyższe stanowiska w administracji rządowej.  

 

W pierwszym rzędzie dwunasty z lewej siedzi Ignacy Manteuffel, a następnie obok Mieczysław Bilski. Ponieważ Manteuffel zajmuje pozycję centralną, to można domniemywać, że fotografię wykonano z okazji przejęcia przez niego stanowiska wojewody, piastowanego wcześniej przez Bilskiego. Byłoby to zatem 4 czerwca 1924 roku, gdy Manteuffel – były już wicewojewoda warszawski – faktycznie objął urząd w Kielcach. Zmiana na stanowisku przedstawiciela rządu wynikała z faktu mianowania Bilskiego wojewodą śląskim.

 

W tym czasie istniał już szeroko zakrojony projekt renowacji pałacu. Trwały prace konserwatorskie w sali portretowej. Ambitnym planem zatwierdzonym w styczniu 1924 roku, który jednak z braku funduszy nie doczekał się realizacji, był projekt rozbudowy i nadbudowy skrzydła pałacu oraz biurowca od ulicy Zamkowej. Intencją było umieszczenie tam biur urzędu, aby główny korpus gmachu przekazać Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W tym kontekście wzmiankowano dla placówki także nową nazwę – Muzeum Ziemi Kieleckiej.

 

 

Oprac. dr Paweł Grzesik

Powrót