Aktualności
Sienkiewicz ponowoczesny

Zachęcamy do zapoznania się z projektem Sienkiewicz Ponowoczesny, dostępnym na platformie Nowa Panorama Literatury Polskiej. Jest to zbiór artykułów naukowych dotyczących Henryka Sienkiewicza, zmieszczonych w przestrzeni cyfrowej, które można przeczytać w całości, albo fragmentami pogrupowane w różne kategorie.
Na pograniczu męskości
GRAŻYNA BORKOWSKA, Sienkiewiczowski teatr okrucieństwa
MAGDALENA RUDKOWSKA, Heroizm. Sienkiewiczowskie (in)wersje
DAWID MARIA OSIŃSKI, Składnia uczucia. Kobiety i mężczyźni, kobiecość i męskość w twórczości Henryka Sienkiewicza
Doświadczenie granicy. Czytanie biografii i miejsc
BARTŁOMIEJ SZLESZYŃSKI, Henryk Sienkiewicz: przestrzeń i biografia. Od Ameryki do Afryki
AGNIESZKA BĄBEL, Self-made man. Eksperyment amerykański Henryka Sienkiewicza
KONRAD NICIŃSKI, Sienkiewicz na amerykańskich kresach – tworzywo Trylogii?
ALEKSANDRA WÓJTOWICZ, Miasto paradoksów, czyli o Warszawie w felietonach Henryka Sienkiewicza
Sienkiewicz i (nie)widzialne
PIOTR KUBKOWSKI, Żywe obrazy Sienkiewicza. Przyczynek
IWONA KURZ, Wspólnota obrazów. Sienkiewicz na ekranie
IGOR PIOTROWSKI, „To wielki polski patriota i zasługuje na uhonorowanie”. Pomniki i inne upamiętnienia Henryka Sienkiewicza w przestrzeni publicznej
Polityka i wiara. W kręgu Sienkiewiczowskiej teologii politycznej
MAREK PĄKCIŃSKI, Wiara u podstaw politei. O teologii politycznej Henryka Sienkiewicza
MACIEJ GLOGER, Teologia polityczna Henryka Sienkiewicza
Artykuły znajdujące się na stronie internetowej zostały opatrzone zdjęciami obiektów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, ze szczególnym uwzględnieniem Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Sporządzono również dokładną dokumentację fotograficzną Pałacyku, która stała się podstawą stworzenia mechaniki sterowania stroną.
Projekt stanowi próbę poszerzenia gamy metodologicznej o ujęcia związane z szeroko pojętą ponowoczesnością i znalezienia nowego sposobu mówienia o tym pisarzu, a także stworzenia nowych metod publikowania treści naukowych w środowisku cyfrowym.
Publikacja dostępna jest również w formie darmowego ebooka:
Nowa Panorama Literatury Polskiej to platforma służąca prezentacji wyników badań naukowych w środowisku cyfrowym. Wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na szeroki i darmowy dostęp do treści na wysokim poziomie merytorycznym stanowiąc znak przemian współczesnej humanistyki pod wpływem mediów cyfrowych
Nowa Panorama Literatury Polskiej to projekt realizowany w ramach Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN łączący nowe formy prezentacji wyników badań z jakością treści właściwą dla instytucji naukowej o długoletniej tradycji badawczej i najwyższej ocenie parametrycznej. Kontynuuje on tradycje Panoramy Literatury Polskiej, modernizując sposoby narracji wizualnej oraz modyfikując koncepcję formalną: z encyklopedii na syntezę rozproszoną.
W Nowej Panoramie Literatury Polskiej umieszczane będą zarówno treści publikowane wcześniej w formie drukowanej, odpowiednio przetworzone i dostosowane do medium cyfrowego, jak i materiały naukowe powstałe specjalnie na jej potrzeby.
Wszystkie treści powstają pod fachowym nadzorem merytorycznym i są przed publikacją recenzowane wedle standardów właściwych dla publikacji naukowych. Szczegółowe informacje o ewentualnych źródłach wcześniejszych publikacji, ich redaktorach naukowych oraz instytucjach współpracujących z IBL PAN przy ich tworzeniu znajdują się na stronach poszczególnych kolekcji.
Materiały ułożone są w kolekcje, tworzące spójne i kompletne całości narracyjne – proponujemy zacząć przygodę z NPLP od podróży po kolekcjach i zawartych w nich treściach – zarówno artykułach, jak i materiałach wizualnych.
Sfinansowano ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w latach 2015-2019
żródło: http://nplp.pl/