Aktualności
Mozaika kultur
Pokazy sreber Funduszu Obrony Narodowej zostały udostępnione w kilkunastu instytucjach muzealnych w kraju.
Wystawa koncentruje się na ukazaniu odzewu społecznego, z jakim spotkała się akcja dozbrajania armii na Kielecczyźnie – zamieszkałej wówczas przez przedstawicieli kilku narodowości i wyznań. Stało się to asumptem do zaprezentowania obiektów, wśród których znalazły się również dewocjonalia, związanych z różnymi obszarami kulturowymi. Należy do nich zatem grupa judaików: balsaminki, lampa chanukowa, a oprócz tego dwie papierośnice z napisami w języku hebrajskim. Kolejny zespół stanowią dewocjonalia katolickie – ryngrafy, medaliki, krzyżyki i pasyjka oraz naczynie na oleje święte. Przedstawione są również różne typy medali chrzcielnych, używanych zarówno przez katolików, jak i protestantów, a także okłady ikon. Wyjątkowym zabytkiem jest cyborium ofiarowane przez mariawitów z Płocka, które można wiązać z francuskim ośrodkiem artystycznym. Pokaz uzupełniają przedmioty osobiste wykonane z monet oraz obiekty o stylistyce wschodniej. Nie przypadkiem więc na miejsce prezentacji wybrano Muzeum Dialogu Kultur, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Kontekst regionalny zaakcentowano poprzez prezentację artykułów z „Gazety Kieleckiej”, która relacjonowała wydarzenia związane ze zbiórką, uwidoczniając przy tym różnorodność środowisk biorących w niej udział.
Wystawa przygotowana w ramach projektu „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” realizowanego przez Muzeum Narodowe w Poznaniu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w partnerstwie z NIMOZ.
Wstęp na wystawę bezpłatny
Termin: 6 czerwca –15 października 2023
Miejsce: Muzeum Dialogu Kultur, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
Kuratorzy MNKi: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła, dr Paweł Grzesik
Kuratorzy MNP: Renata Sobczak-Jaskulska, Michał Błaszczyński
Identyfikacja wizualna: Raman Tratsiuk
MECENAS MUZEUM NARODOWEGO W KIELACH:
PGE Polska Grupa Energetyczna
_________________
Puszka-cyborium, Francja, przed 1912, dar od Świątyni Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w Płocku, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu
Data dodania: 16.05.2023
Fot. M. Stępnik/MNKi