Aktualności

U. . . rodziny Rafała Hadziewicza

13.10 , 18:00

Spotkanie poświęcone twórcy blisko tysiąca obrazów i rysunków: świętych, scen biblijnych, portretów i wyobrażeń historyczno-literackich oraz prezentacja katalogu Rafała Hadziewicza twórcze życie.

Podczas spotkania poruszone zostaną zagadnienia dotyczące rodziny Rafała Hadziewicza, jego podróży, a także przygotowań do wystawy, poszukiwań prac artysty - ze wskazaniem co barwniejszych przykładów, od informacji zawartych w XIX-wiecznej prasie, kronikach parafialnych, po niezwykle cenne notatki autorskie na szkicach. Uczestnicy będą mieli także okazję poznać tajniki konserwacji dzieł sztuki oraz dowiedzą się jak przebiega proces użyczania dzieł z muzeów, od prywatnych właścicieli i z kościołów – począwszy od spraw formalnych do przykładów demontażu dzieł z ołtarzy. Nie zabraknie informacji o wydawnictwie towarzyszącym wystawie.

W spotkaniu udział wezmą: Joanna Kaczmarczyk, kurator wystawy oraz autorka katalogu Rafała Hadziewicza twórcze życie, Małgorzata Misztal z Działu Konserwacji Muzeum Narodowego w Kielcach oraz ksiądz dr Paweł Tkaczyk, konserwator diecezji kieleckiej.

Wstęp wolny. 

13 października, godz. 18, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Rafał Hadziewicz - malarz, pedagog, współtwórca środowiska artystycznego XIX-wiecznej Warszawy. Urodził się w 1803 roku w Zamchu koło Biłgoraja, zmarł w 1886 roku w Kielcach. Kształcił się na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, następnie w Dreźnie, Paryżu i we Włoszech. Po powrocie do kraju w 1834 roku, osiedlił się w Krakowie. Z tego okresu pochodzą liczne portrety oraz monumentalne obrazy religijne przeznaczone do Bazyliki Mariackiej i Katedry na Wawelu. W 1839 roku otrzymał nakaz wyjazdu do Moskwy, gdzie objął stanowisko profesora rysunku. W 1844 roku podjął pracę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Poświęcił się wówczas malowaniu portretów i obrazów religijnych, które stanowiły główny nurt w jego twórczości. W 1871 roku, w wieku 68 lat odszedł na emeryturę, pozostał jednak do końca życia aktywny na polu sztuki. Po przejściu na emeryturę nie zamieszkał w Kielcach, ale jego związki rodzinne z miastem poprzez rodzinę Jarońskich sprawiały, że często tu bywał.

 

PARTNER:

AleBabeczka logo


Powrót