Aktualności
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
06.10 , 12:00
Kultura ludowa oparta jest na bliskiej relacji z przyrodą. To ona wyznaczała rytm życia – terminy prac polowych oraz czas świętowania, skupiony na odtwarzaniu obrzędów nawiązujących do strefy sacrum.
Podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu Niedziela w Muzeum odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie ze szczególnym uwzględnieniem roli lnu w kulturze tradycyjnej Litwy, gdzie roślina ta ma istotne znaczenie zarówno w sferze materialnej, społecznej, jak i duchowej.
Z uprawą lnu wiązały się wierzenia i wróżby o charakterze magicznym. Len uznawany był za roślinę, do której nie miały dostępu siły nieczyste, stąd siemię lniane było wykorzystywane nie tylko w potrawach codziennych i obrzędowych, ale także jako środek leczniczy na różne dolegliwości. Tkaniny lniane odgrywały również istotną rolę podczas wielu obrzędów.
Prace związane z uprawą lnu, obróbką włókna, przędzeniem i tkaniem były ściśle uzależnione od pór roku i zajmowały ważne miejsce w planie całorocznych prac gospodarskich. Październik był czasem międlenia i łamania włókien lnianych, mających na celu ich oddzielenie od tzw. paździerzy.
6 października, niedziela, godz. 12, Muzeum Dialogu Kultur, ul. Rynek 3