Aktualności
Czego jeszcze nie wiemy o Konopnickiej?
08.12 , 17:30
Wykład dr hab. Grażyny Legutko „Konopnicka mniej znana”, to kolejna odsłona cyklu spotkań „Wiedza: otwarte!”. Zapraszamy 8 grudnia do Muzeum Dialogu Kultur.
– Intrygujące opisy nekropolii w twórczości Marii Konopnickiej to temat mało znany, choć wątek cmentarny przewija się niemal przez całe jej pisarstwo. Są to opisy utrwalające wrażenia z oglądu rozmaitych nekropolii: poznawanych turystycznie lub zapamiętanych z dzieciństwa, odwiedzanych przypadkowo lub z rozmysłem, wspominanych po latach z sentymentem lub stających się obiektem filozoficznej refleksji – zachęca dr hab. Grażyna Legutko.
Prof. Legutko zauważa, że charakter deskrypcji nekropolii w małych formach epickich Konopnickiej ewoluuje wraz z upływem czasu, nabywaniem życiowych doświadczeń, kształtowaniem się samoświadomości i dojrzewaniem literackich umiejętności pisarki. Najpierw postrzega je jako obszar obcy i egzotyczny, potem – swojski i serdeczny, wreszcie jako miejsce wieczne i uniwersalne. Zmieniają się również „narzędzia” oglądu cmentarnych przestrzeni: wczesne „szkiełko i oko” ciekawskiego obserwatora zastępuje intuicja i „czujące serce” osoby wierzącej, które z kolei wypiera intelekt globtrotera-erudyty.
To już druga propozycja z cyklu „Wiedza: otwarte”, spotkań przyjmujących formułę otwartego dla wszystkich zainteresowanych uniwersytetu. W każdy drugi czwartek miesiąca naukowcy, skupieni w Kieleckim Towarzystwie Naukowym, zaproponują zebranym tematy z najróżniejszych dziedzin. – W ten sposób chcemy wrócić do tradycji wykładów otwartych, czyli spotkań, które będą okazją do refleksji i rozmowy – mówi prof. Marzena Marczewska, prezes Kieleckiego Towarzystwa Naukowego.
Wstęp wolny.