Aktualności
Tradycje wolnomularskie na dużym ekranie
16.03 , 17:00
Czym jest wolnomularstwo? Co charakteryzuje loże masońskie? Na czym polega duchowe doskonalenie jednostki oraz braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów? Jakie znaczenie dla historii Europy i Polski miał ruch wolnomularski? Zapraszamy na kolejne „Czwartki z Dialogiem”.
Na nurtujące nas pytania postaramy się odpowiedzieć z dr. Witoldem Sokałą, masonem i masonologiem, członkiem Międzynarodowego Mieszanego Zakonu Wolnomularskiego „Le Droit Humain” oraz Instytutu „Sztuka Królewska w Polsce”, którego relację zarejestrowano na potrzeby Archiwum Historii Mówionej Muzeum Narodowego w Kielcach.
„Czwartki z Dialogiem” to cykliczne spotkania, odbywające się w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Filmowymi projekcjami staramy się przybliżyć Państwu tematy związane z szeroko rozumianą ideą dialogu międzykulturowego. Dotychczas zaprezentowaliśmy m.in. historię i tradycję kościoła ewangelickiego, mniejszości prawosławnej, romskiej i żydowskiej, także w kontekście pogromu kieleckiego. Prześledziliśmy również życie i pracę twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu oraz artysty ceramika Marka Cecuły.
Archiwum Historii Mówionej MNKi to zdigitalizowany skarbiec opinii, wspomnień i relacji dotyczących zagadnień związanych z różnymi kulturami i środowiskami społecznymi. Muzeum Dialogu Kultur rejestruje, gromadzi, opracowuje i udostępnia wypowiedzi świadków wydarzeń historycznych, członków wspólnot religijnych i etnicznych, mniejszości narodowych oraz innych osób, reprezentujących różne środowiska społeczne i światopoglądowe. Nagrania te poruszają m.in. tematykę różnorodności narodowej, etnicznej, religijnej, a także tej determinowanej przez płeć czy pozycję społeczną.
Premiera filmu „Tradycje wolnomularskie” już w najbliższy czwartek, 16 marca, o godz. 17. Wstęp wolny.