Aktualności
Weekend majowy w Pałacu
W długi weekend majowy zapraszamy do Pałacu na zwiedzanie ekspozycji stałej, ogrodu włoskiego oraz wystawy czasowej „Polskie miasta i zamki według Ryszarda Praussa” , a także do udziału w spotkaniach edukacyjnych.
30 kwietnia, godz. 11: W sobotę polecamy warsztaty familijne O podróżach bliższych i dalszych, podczas których uczestnicy usłyszą między innymi o podróżach zarobkowych i artystycznych malarzy oraz dowiedzą się jak takie wyprawy wpływały na rozwój sztuki. W czasie warsztatów dzieci wykonają rysunki zainspirowane miejscami, w których były lub które chciałyby odwiedzić.
1 maja, godz. 12: W ramach wykładu 130 lat od wydarzeń Chicago. Święto Pracy historycznie zaprezentowane zostaną różnorodne aspekty tradycji pierwszomajowej w Polsce - od haseł 8-godzinnego dnia pracy, przez specyfikę obchodów tego święta w wieku XIX oraz w II Rzeczypospolitej, jego powojenne zawłaszczenie przez władze komunistyczne, oraz alternatywne obchody organizowane przez „Solidarność”.
1-3 maja, godz. 10-18: Na wystawie monograficznej kielczanina Ryszarda Praussa Polskie miasta i zamki według Ryszarda Praussa zobaczą Państwo prace przedstawiające znane miejsca regionu, od Kielc poczynając. Dużą część stanowią fantazje architektoniczne artysty, zamki jak z bajek braci Grimm, komponowane w znacznym stopniu w oparciu o dokumentowane lub zachowane budowle.
1-3 maja, godz. 10-18: Zachęcamy także do odwiedzenia ekspozycji stałej, na którą składają się wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku, tj. meble, tkaniny, obrazy i rzemiosło artystyczne unikatowe stropy ramowe, marmurowe portale, oprawy kominków; Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej – z ponad 250 obrazami najświetniejszych polskich malarzy, m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego; Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz niedawno otwarty Gabinet Numizmatyczny poświęcony historii pieniądza w regionie w średniowieczu i okresie nowożytnym.
Dopełnieniem ekspozycji jest ogród włoski, który do stanu opisanego w XVII- i XVIII-wiecznych inwentarzach powrócił dopiero w latach 2002–2003.
Od 1 maja do 31 sierpnia Pałac otwarty będzie w godzinach 10-18.
Serdecznie zapraszamy!
fot.: Małgorzata Stępnik