Aktualności
Ostatnie dni wystawy Pożegnanie taboru w fotografiach Andrzeja Polakowskiego z lat 1966-1967
Już tylko do 28 lutego oglądać można wystawę Pożegnanie taboru. Muzeum Dialogu Kultur zaplanowało spotkanie autorskie, pokaz filmu i koncert
– wieńczące ekspozycję: 25 i 28 lutego.
25 lutego, godz. 13.00
Spotkanie autorskie i promocja książki Prosto z garnka. Tradycje kulinarne Romów
„Długie rozmowy, które prowadzimy ze sobą od kilku lat na tematy historii i kultury Romów zainspirowały nas do napisania wspólnej książki” – tak w posłowiu do publikacji Prosto z garnka. Tradycje kulinarne Romów piszą jej autorki – etnolog Magdalena Kwiecińska i Romni Monika Szewczyk. To pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce w całości poświęcone kuchni Romów. Tradycyjna kuchnia romska nie doczekała się do tej pory tak obszernego, etnograficznego opisu, prócz wzmianek przy okazji przedstawiania zwyczajów i tradycji romskich. Spotkanie z autorkami będzie zatem niecodzienną okazją do podróży kulinarnej po smakach świata, gdyż kuchnia Cyganów/Romów to prawdziwa mozaika składników zdobywanych w czasie dawnych cygańskich wędrówek, przy okazji okraszona pomysłowością romskich kucharek.
25 lutego, godz. 15.00
Pokaz dokumentalnego filmu z 1964 roku Zanim opadną liście, scen. i reż. Władysław Ślesicki, 28 min.
Dokumentalna ballada o Cyganach zaliczana do jednego z najbardziej niezwykłych dokonań polskiej dokumentalistyki filmowej. To pierwszy tego typu dokładny, filmowy opis życia wędrownych Cyganów. Reżyser z ogromną precyzją śledzi świat ostatnich polskich nomadów dokumentując praktycznie każdą czynność ich dnia codziennego. Poranki w taborze, przygotowania posiłków, handel, wróżby, zabawy dzieci, tańce i śpiewy przy ognisku, wesela, wysiłek związany z przemieszczaniem wozów od postoju do postoju.
28 lutego, godz. 18.30
Koncert ballad i romansów cygańskich w wykonaniu zespołu Purano Ćon
Repertuar zespołu Purano Ćon (Stary Księżyc) jest ucieleśnieniem wyniesionej z domu i przez lata pielęgnowanej miłości Mashy Natanson do muzyki rosyjskich Romów, której „śpiew daje poczucie bezpośredniej więzi z wielopokoleniową tradycją"*.
Zespół tworzą niezależni, doświadczeni muzycy, znani szerszej publiczności z innych projektów muzycznych, zjednoczeni pasją oraz szacunkiem dla muzyki cygańskiej.
Koncert grupy Purano Ćon to niezwykła szansa poznania starych pieśni i romansów cygańskich w ujęciu nasyconym wirtuozerią i czułością, z wrzeniem emocji i bogactwem odcieni, którymi nacechowane były ich pierwowzory.
*Rob Adams, Recenzja koncertu Karmana: Songs of the Roma, „The Herald”, 17 sierpnia 2016.
Skład zespołu:
Masha Natanson – śpiew solo
Olga Natanson – śpiew
Jakub Niedoborek – gitara
Jakub Kotynia – gitara
Masha Natanson pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej tradycji muzycznej. Posiada imponujący repertuar pieśni wschodnich i romskich, a także karpackich, bałkańskich i bliskowschodnich. Poczucie więzi z tradycyjną muzyką zawdzięcza szczególnie mamie, która od zawsze śpiewała w domu pieśni cygańskie i rosyjskie.
Natanson postrzegana jest jako jedna z czołowych wokalistek współczesnej muzyki folkowej i cygańskiej w Polsce, swobodnie poruszająca się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu oraz gry. Współpracowała z wieloma artystami, zespołami oraz kapelami ludowymi. Zagrała ponad 300 koncertów w kilkunastu krajach. Jest autorką tekstów pieśni w języku cygańskim, solistką i współtwórczynią takich zespołów muzycznych, jak Purano Ćon, Čači Vorba oraz Aksak Balkan Trio., a wraz z siostrą Olgą prowadzi również warsztaty pieśni romskich.