Aktualności
Niedziela w Muzeum: dwa wyjątkowe wykłady
25.08 , 12:00
W najbliższą niedzielę 25 sierpnia, w ramach cyklu Niedziela w Muzeum będziemy mieli możliwość wyboru 2 spotkań.
Finisaż wystawy czasowej Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego – sylwetki artystów
Wystawa prezentuje bogate zbiory ilustracji, jakie wykonali do utworów Żeromskiego – Popiołów, Wiernej rzeki, Przedwiośnia, Syzyfowych prac, Urody życia czy Dziejów grzechu znani rysownicy i malarze, m.in. J.M. Szancer – autor ilustracji do ponad 200 książek, kierownik artystyczny „Świerszczyka”, S. Kobyliński – grafik, rysownik, karykaturzysta, jeden z prekursorów polskiego komiksu, W. Skoczylas – twórca polskiej szkoły drzeworytu, uczeń krakowskiej ASP i Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku, M. Żeromska – absolwentka ASP w Warszawie, córka Stefana Żeromskiego, A. Uniechowski – rysownik, zajmował się przede wszystkim ilustracją książkową, współpracownik „Przekroju”, K. Henisz – malarz, grafik, rysownik, ilustrator i ceramik, współtwórca projektu zwanego eksperymentem łysogórskim, H. Papiernik – absolwent Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, zajmował się grafiką warsztatową i użytkową oraz ilustracją książkową.
Wystawę będzie można oglądać jeszcze tylko do 31 sierpnia!
spotkanie poprowadzi Sylwia Zacharz, kierownik oddziału
niedziela, 25 sierpnia, godz. 12, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, wstęp wolny
Obyczaj stołu zatrzymany w kadrze obrazu
Uczty przedstawiano już w sztuce starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu w malarstwie ściennym i mozaikach. Miały oficjalny charakter, brał w nich udział władca, dostojnicy i dwór. Odmienne tradycje kulturowe wpływały na zróżnicowanie scen uczty, jedne odbywały się w pozycji siedzącej, inne – jak w Rzymie – w pozycji półleżącej. Można też zaobserwować odmienne kształty i materiały naczyń stołowych oraz podawanych potraw. Niektórym z uczt towarzyszyli nawet muzykanci.
Uczty średniowieczne, renesansowe i barokowe urządzane były przy stołach, często z licznym gronem uczestników i obserwatorów. Srebra środka stołu zastąpiła w XVIII wieku porcelana. W XVII wieku w Niderlandach pojawił się w motyw przerwanego posiłku, jako przypomnienie Vanitas.
Z biegiem czasu obyczaj stołu uległ komercjalizacji. Pożywny rosół podawany na porcelanie zastąpiła zupa z puszki, a wykwintne dania – hamburger, odtwarzane przez artystów jako ikona współczesności.
W podróż dotyczącą obyczaju stołu zaprasza Państwa dr Anna Myślińska. Po wykładzie przewidziany jest wstęp na wystawę O stołach i bankietach pańskich.
niedziela, 25 sierpnia, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, wstęp wolny