Aktualności

Jesienne warsztaty

Zapraszamy do skorzystania z familijnych spotkań w Pałacu w Kielcach. W każdą sobotę, w godzinach 11-13 odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zajęcia poruszać będą różnorodną tematykę z dziedziny sztuki, kultury, historii, przyrody, skupioną wokół ekspozycji muzealnej Pałacu, a także wydarzeń okolicznościowych. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 8 zł. Poniżej prezentujemy tematy oraz terminy zajęć. Zachęcamy do udziału! Warto wziąć zakręt na kulturę od najmłodszych lat! 

 

Sobotnie warsztaty familijne na wrzesień 2019

 

7.09.2019 – Na obiedzie u „Pana Tadeusza”

Z okazji międzynarodowego dnia czytania Pana Tadeusza zapraszamy na sobotnie warsztaty, na których przybliżymy obyczaje opisane przez Adama Mickiewicza. Uczestnicy zajęć zwiedzą wystawę czasową O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach, na której zobaczą ciekawe naczynia, a także dowiedzą się, jak powinien być poprawnie nakryty stół, jak dawniej podawano do stołu i jak to robi się obecnie. Następnie dzieci dowiedzą się, jakie obowiązują zasady zachowania w towarzystwie oraz podczas spożywania posiłków. Zajęcia zakończą warsztaty, podczas których każdy nauczy się prawidłowo nakrywać stół i własnoręcznie udekoruje ekosztućce według swojego pomysłu.

 

14.09.2019 – Zastaw się a postaw się” - czyli o bankietach pańskich

Podczas zwiedzania wystawy czasowej uczestnicy zajęć poznają zwyczaje ucztowania w dawnych wiekach, dowiedzą się, jakie zwyczaje towarzyszyły barokowym bankietom, co jadła szlachta, zobaczą naczynia, których obecnie już nie używa się. Warsztaty zakończą się zdobieniem pudełek na kanapki.

 

21.09.2019 – Witaj jesień!

Uczestnicy zajęć zobaczą we wnętrzach pałacu symbolicznie przedstawione cztery pory roku, w tym także Panią Jesień. Podczas spaceru po ogrodzie włoskim dzieci zbiorą liście, które podczas warsztatów zostaną użyte do wykonania jesiennego pejzażu. Wszyscy poczują się jak prawdziwi malarze, bo prace powstaną na sztalugach.

 

28.09.2019 – Kubek dla chłopaka

Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka podczas warsztatów dzieci ozdobią kubek, który może być prezentem z okazji tego święta. Wcześniej wszyscy zwiedzą wystawę czasową, na której zobaczą, jak wyglądały kiedyś naczynia do picia i dowiedzą się między innymi co to jest kulawka oraz czekoladniczka.

 

Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel.: 41 344 40 14 wew. 243, tel. kom. 660 957 875


Powrót