Archiwum aktualności

Prowadzący warsztaty wyjaśni pojęcie rewolucji neolitycznej, czyli proces przechodzenia z koczowniczego trybu życia do życia osiadłego. Na zakończenie warsztatów uczestnicy wykonają z gliny przedmioty, które były używane w epoce kamienia gładzonego.

04.08 11:00

Uczestnicy warsztatw zwiedzą wystawę motoryzacyjną, na której można zobaczyć ponad 200 miniatur samochodów z całego świata.
W drugiej części zajęć uczniowie, podczas pracy z ramkami „Logico – myślę i analizuję”, przeniosą się na ulice miast, by zapoznać się z przepisami ruchu drogowego.

28.07 11:00

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają epokę, której nazwa pochodzi od nowo wprowadzonego wówczas surowca – brązu. Jest to stop miedzi z cyną, z którego wykonywano narzędzia, ozdoby czy broń. Po części teoretycznej uczestnicy wykonają przedmioty, które były powszechnie używane w tej epoce.

Prowadzący przybliży sztukę paleolitycznego malarstwa oraz małe, mobilne formy rzeźbiarskie. Uczestnicy wykonają rysunki nawiązujące treścią i kompozycją do malowideł wykonanych na ścianach lub sklepieniach jaskiń w czasach epoki kamienia łupanego.

Dawniej z wakacji wysyłaliśmy pocztówki, a jak jest dziś? Czy tradycyjne listy zostały zastąpione przez smsy? 15 lipca to dzień bez telefonu – czy dziś możemy się
bez niego obejść? Co to jest emotikon w telefonie?
Czy piktogramem można przekazywać uczucia?

W ramach cyklu Niedziela
w Muzeum
kuratorskie oprowadzanie po nowo otwartej wystawie czasowej Bolesław Biegas.
Gdy sztuka spotyka się z polityką.
Spotkanie poprowadzi kurator wystawy – Piotr Sarzyński.

W trakcie warsztatów uczestnicy, wcielając się w archeologów, wezmą udział w wykopaliskach. Poznają profesjonalne narzędzia i przybory, które każdy archeolog musi przygotować przed przystąpieniem do pracy. Na podstawie odkrytych obiektów poznają życie i kulturę dawnych mieszkańców ziemi świętokrzyskiej.

24.06 12:00

Wydarzenie

Niedziela w Muzeum
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

Najkrótsza noc w roku nazywana kiedyś kupalnocką, potem świętojańską, od dawien dawna była szczególnym dniem nie tylko dla Słowian. W ten magiczny czas letniego przesilenia ogniska płonęły w Finlandii, Estonii, Czechach, Litwie, na Węgrzech, a nawet w Grecji.

Biała noc, ZNANA–NIEZNANA. ĆWICZENIA z niepodległości
– gra w ogrodzie włoskim, recital fortepianowy Anny Parkity oraz pokaz filmowy Marsz Szlakiem
I Kadrowej
w ramach tegorocznego Święta Kielc.

Powrót