Wystawy czasowe
Kształt czasu5>
Jest bezwzględny i płynie nieubłaganie. Nie da się go okiełznać, a przez wieki człowiek nauczył się jedynie go mierzyć, wykorzystywać, a czasami marnotrawić. Czas, bo o nim mowa, przez swoją wszechobecność fascynuje filozofów, naukowców i artystów. Jak wyobraża sobie ten nieodłączny składnik naszej egzystencji współczesny izraelski artysta Muli Ben Sasson, można się przekonać, zwiedzając wystawę Kształt czasu.
Dwadzieścia najnowszych i prezentowanych po raz pierwszy w Polsce prac izraelskiego artysty można będzie obejrzeć na wystawie If time watched the clock – Kształt czasu w Muzeum Dialogu Kultur. Prace wykonane są z ciętej laserowo stali nierdzewnej i aluminium, do których artysta dołącza ręcznie wygięte druty i fragmenty metalu. Dominującym motywem tych jubilerskich, ażurowych rzeźb jest okrąg, jako symbol cyklicznego czasu mitycznego. Artysta łączy je z wahadłami, fragmentami metalu przypominającymi wskazówki, liniami wyznaczającymi m.in. konstelacje gwiazd, tak ważnych w pomiarze czasu. Prace przypominają mityczne zwierzęta, dziecięce zabawki, urządzenia do mierzenia czasu czy przyrządy astronomiczne. Pokazują czas historyczny, linearny, czyli przemijanie, skonfrontowany z cyklicznym i niezmiennym czasem mitycznym.
Profesor Muli Ben Sasson kieruje Wydziałem Ceramiki i Szkła w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel w Jerozolimie. Jest kuratorem wystaw, naukowcem i projektantem doskonale znanym w Izraelu i na świecie. W swojej artystycznej karierze zaprojektował i zrealizował m. in. wystawę (we współpracy z Antysemickim Centrum Profilaktyki w Berlinie) Współczesny antysemityzm w Niemczech prezentowaną w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, która następnie przez kilka lat była pokazywana w różnych miejscach w Niemczech.
Jest kuratorem i pomysłodawcą wystaw, które reprezentowały sztukę z Izraela na świecie. Ponadto pracował przy takich projektach, jak: centrum informatyczne The Learning Center w Yad Vashem, centrum dla zwiedzających na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, centra dla zwiedzających w firmach korzystających z nowych technologii. Dba o właściwą lokalizację w przestrzeni miejskiej Izraela plenerowych rzeźb. W swoich pracach artysta często podejmuje tematykę tożsamości, czasu i miejsca. Jego dzieła były prezentowane w muzeach i galeriach oraz na indywidualnych i zbiorowych wystawach w Izraelu i na świecie.
Kuratorem wystawy jest artysta ceramik Marek Cecuła. Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu Ambasady Izraela oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela.
Ekspozycja prezentowana jest w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach do 3 marca.