Wystawy czasowe
Wolnomularstwo - poznaj niepoznane5>
Czym jest ruch wolnomularski? Jak wyglądają rytualne przedmioty i stroje? Jak rozszyfrować symbolikę wolnomularską? Wszystkich zainteresowanych odpowiedzią na te i inne pytania zapraszamy do oglądania wystawy czasowej „Wolnomularstwo – droga dialogu”, którą od 1 października prezentujemy w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.
- Ekspozycja przybliża historię, tradycję i tajemnice ruchu, mającego na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów – zapowiada Tomasz Szmagier, wiceprezes Stowarzyszenia Instytut Sztuka Królewska w Polsce oraz kurator wystawy.
Zwiedzanie wystawy rozpoczynamy podobnie jak wolnomularz swoją drogę inicjacyjną – od pobytu w Izbie Rozmyślań. Następnie poznajemy m.in. historię masonerii na świecie i w Polsce, a także podstawowe symbole i pojęcia związane z ruchem. Podziwiamy koloryt masonerii, a więc przede wszystkim oryginalne rytualne stroje Mistrza i Mistrzyni (szarfy, fartuszki, klejnoty, szpady, a w przypadku masonerii kobiecej specjalną suknię używaną przez siostry podczas prac). Wyobrażenie o rytualnych biesiadach masońskich dają nam m.in. specjalne zabytkowe i współczesne puchary. O dumie masonów z przynależności do stowarzyszenia mogą świadczyć używane przez nich w świecie profańskim medale, spinki do mankietów czy długopisy ozdobione stosownymi symbolami. Prezentowane są także wizerunki polskich masonów, w tym portret Karola Bogumiła Schütza, warszawskiego architekta i budowniczego oraz zabytki piśmiennictwa i współczesne publikacje wolnomularskie.
Wystawa jest organizowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Instytut Sztuka Królewska w Polsce.
Ekspozycję będzie można oglądać do 3 stycznia 2016 roku.
Patronat honorowy nad wystawą objęli Wojewoda Świętokrzyski Pani Bożentyna Pałka-Koruba oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas.
Koordynator: Monika Rosmanowska
Zobacz galerię zdjęć z wernisażu
Patronat honorowy
Patronat medialny