Wystawy czasowe
Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach5>
W Muzeum Narodowym w Kielcach do 10 stycznia 2016 trwa wystawa, podczas której została zaprezentowana znaczna część największej w Polsce, liczącej ponad 1400 zabytków, kolekcji kieleckiej. Ceramika z Ćmielowa stanowi grupę dość liczną w polskich zbiorach – tak muzealnych, jak i prywatnych - jednak żadna z obecnych kolekcji nie ilustruje w sposób tak pełny, jak kielecka przemian stylistycznych i technologicznych oraz różnorodności wyrobów niemal od początków działalności zakładu po XX wiek.
Znana z wysokiej jakości wyrobów porcelanowych, wytwórnia w Ćmielowie rozpoczęła swoją działalność jako farfurnia. Założył ją Jacek (Hiacynt) hr. Małachowski herbu Nałęcz, który tym samym stał się kontynuatorem ugruntowanych w Polsce tradycji tworzenia manufaktur magnackich. Już wkrótce fabryka ćmielowska zdobyła uznanie władz
i społeczeństwa, a jej dyrektor – Adolf Fryderyk Vatke chwalony był za dorównanie biegłością swoich wyrobów importowanym fajansom angielskim i za dobroć ich kształtów. W 1838 roku wytwórnia rozpoczęła produkcję porcelany, którą po czasy obecne rozwija i doskonali. Oprócz fajansu i porcelany w Ćmielowie produkowano kamionkę, majolikę, porcelanę apteczną i elektrotechniczną oraz wyroby ogniotrwałe. Przez ponad dwa wieki istnienia fabryka przeszła wiele przeobrażeń organizacyjnych i stanowi rzadki przykład ciągłości rozwojowej jednego zakładu.
Na ekspozycji można zobaczyć ponad 600 zabytków z naszych zbiorów. Najstarsze z nich to naczynia fajansowe z dekoracją drukowaną z połowy XIX wieku, przykłady ćmielowskiej porcelany z czasów Druckich Lubeckich i Kazimierza Cybulskiego. Prezentujemy także bardzo rzadką w polskich zbiorach i krótko produkowaną w Ćmielowie majolikę. Z okresu dwudziestolecia międzywojennego wyeksponowaliśmy serwisy Kula, Kaprys, Płaski oraz dekoracyjny serwis Belweder, który do dziś gości na stołach polskiej dyplomacji. Ponadto można obejrzeć przykłady plastyki figuralnej wg projektów m.in. Franciszka Kalfas
a, Haliny Burtanówny-Husarskiej czy Bogumiła Marcinka. Zaprezentujemy figurki projektowane przez artystów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego: Lubomira Tomaszewskiego, Hanny Orthwein czy Henryka Jędrasiaka.
Wystawie towarzyszy katalog ceramiki ćmielowskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach ze wstępem obejmującym m.in. historię wytwórni, analizę form i dekoracji ceramiki, przedstawionej na tle produkcji innych wytwórni polskich i zachodnioeuropejskich.
Ekspozycja jest prezentowana do 10 stycznia 2015 roku w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.
Ceny biletów:
- normalny: 10 zł
- ulgowy: 7 zł
- grupowy normalny: 6 zł
- grupowy ulgowy: 4 zł
Usluga przewodnicka - 30 zł
Kurator: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do udziału w konferencji pt. Zabytkowa ceramika w polskich zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych, która odbędzie się 6 października 2015 roku w Muzeum Narodowym w Kielcach, oddział Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce. Więcej informacji tutaj.
Organizator
|
Partner |
Patronat honorowy
Patronat medialny
Sponsorzy
Napisali o wystawie: