Wystawy czasowe
BEYOND2 Wszechświat natury5>
Od 7 lutego do 3 marca 2019 roku w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach prezentowana jest wystawa BEYOND2 Wszechświat natury Katriny Sadrak, znanej i wielokrotnie nagradzanej malarki.
Katrina Sadrak (1978r.) malarstwa uczyła się na pracowniach kieleckiego Plastyka, a następnie na Akademii Świętokrzyskiej, gdzie w 2003 roku ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem oraz uzyskała dyplom w pracowni rzeźby, również z wyróżnieniem. W 2015 rozpoczęła studia doktoranckie na kierunku sztuki piękne na UJK w Kielcach. W 2018 na stypendium Tianjin Polytechnic University w Chinach studiowała tradycyjne techniki malarstwa chińskiego, język, sztukę i kulturę tego kraju. W okresie kwiecień - czerwiec Artist-in-Residence w Tianjin, gdzie artystka przygotowała wystawy indywidualne oraz materiał na wystawy grupowe w Hong Kongu i w Chinach.
Jest członkiem prestiżowego Leeds Fine Artist - brytyjskiego stowarzyszenia artystów profesjonalnych, o ponad 150 letnich tradycjach oraz The Fringe - brytyjskiego stowarzyszenia artystów plastyków.
Artystka angażuje się również w działalność upowszechniania twórczości innych artystów; była kuratorem i współorganizatorem 8 wystaw w Anglii i w Chinach w 2018. Uczestnik konferencji naukowych; wielokrotnie reprezentowała Polskę i Anglię na międzynarodowych sympozjach malarskich i rzeźbiarskich, uczestniczyła w plenerach i koloniach malarskich na Bałkanach i w Armenii.
Zajmuje się głównie malarstwem olejnym. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach m.in.: w Hong Kong, Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Macedonii, Serbii, Armenii, Montenegro i we Włoszech.
W 2018 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Muzeum Narodowego w Kielcach w konkursie Przedwiośnie 41 oraz Special Award for remarkable contribute in the graphic art in the world w 9th International Triennial of Graphic Art. Bitola 2018, w Macedonii.
***
Wszechświat natury
Pragnienie metafizyczne to pragnienie tego, co nieskończenie odległe, co zawsze się wymyka.
Pragnienie metafizyczne nie szuka powrotu, bo jest pragnieniem krainy, w której wcale się nie urodziliśmy. Kraju całkowicie obcego, który nigdy nie był naszą ojczyzną i do którego nigdy nie zawędrujemy.
Emmanuel Levinas
Ludzie od wieków spoglądają w niebo, traktując je jako źródło poszukiwań naukowych, filozoficznych, artystycznych, duchowych. Obrazy Katriny Sadrak przywodzą na myśl odległe obszary wszechświata. Artystka nie kopiuje istniejących zjawisk czy obiektów. Powołuje do istnienia własny świat, pokazując jego dwa oblicza, materialne i metafizyczne. Przedstawiając przestrzeń ziemską, kolorystyką nawiązuje do gamy barwnej oceanu z paletą błękitów, przez granat po fiolet, harmonijnie współistniejące z głębokimi zieleniami w odcieniach niebieskości. W kompozycjach odnoszących się do sacrum, autorka stosuje złote tło, nawiązując do malarstwa bizantyjskiego. Podejmuje próbę przedstawienia w obrazie niewidzialnego. Pomiędzy laserunkowymi, warstwami farby pragnie uobecnić nieobecność. Często centralne kompozycje zapraszają widza, wciągając hipnotyczną atmosferą w głąb swej powierzchni lub przeciwnie, niepokoją poprzez rodzaj ciszy, skupienia, zatrzymanej energii. Świat ziemski, codzienny i zwykły wydaje się być odległy od obcej, tajemniczej przestrzeni wszechświata. Obrazy artystki, w których łączy elementy przypominające kosmiczne z tym co przypomina świat przyrody na Ziemi, sprawiają, że uświadamiamy sobie, że te dwa rodzaje natury – kosmiczna i ziemska, stanowią jedność. Katrina Sadrak podejmuje zagadnienia natury, metafizyki z odniesieniami do religii i historii malarstwa. Jej prace stają się pretekstem do stawiania podstawowych, niezmiennie aktualnych pytań o nasze, ludzkie miejsce w świecie, nasze pochodzenie, znaczenie, sens, cel naszego istnienia.
Współcześnie dla wielu artystów podstawowym sposobem zainteresowania widzów jest wywołanie szoku, obrzydzenia, oburzenia w odpowiedzi na rytm naszej cywilizacji domagającej się coraz silniejszych bodźców. Obrazy Katriny Sadrak są świadectwem, że to nie jedyna droga współczesnego twórcy. Nadal istotne są subtelna gama barwna, możliwość nieśpiesznej kontemplacji, przyjemność z obcowania z pięknem, metaforą.
Dr hab. Magdalena Szplit
WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE
UNDERGROUND DRAGON PALACE, NASCA Concept Gallery, Tiencin, Chiny
KATRINA'S PAINTINGS, M1 KUNSTZONE Gallery, Gera, Niemcy
BEYOND, C-View Gallery, Doncaster, Anglia
NEBULAE, TA3 Gallery, Warszawa, Polska
KATRINA SADRAK FINE ART PAINTING, Nowy Świat, Warszawa, Polska
OSTATNIE WYSTAWY ZBIOROWE
"DIALOGUE" GERA COMES!, Kulturfabrik Apolda, Apolda, Niemcy
HELIOS, Galleria Vittoria, Rome, Italy
HONG KONG INTERNATIONAL ARTIST EXHIBITION 2018, HK City Hall Gallery, Hongkong
REMEMBRANCE, Doncaster Museum & Art Gallery, Doncaster, Anglia
THE COLOR OF WINE, MACHANENTS ART, Etchmiadzin, Armenia
LFA EXHIBITION ''EXPOSITION NORTH 2018", Crossley Gallery Dean Clough, Halifax, Anglia
IS THIS REAL...?, Gallery M1, Art Zone, Gera, Niemcy
ART MEETING 2018, Centre Space Gallery, Bristol, Anglia
SUMMER EXHIBITION 2018, New Fringe Exhibition, Doncaster Museum and art Gallery, Anglia
41 SALON NAGRODZONYCH, PRZEDWIOŚNIE 2018, BWA Busko-Zdrój, Polska
41' PRZEDWIOŚNIE 2018, BWA Kielce, Polska
CONCRETE / DISCOURSE / ALGORITHM, Galeria Akademicka, Cieszyn, Polska
INTERNATIONAL TRIENNIAL OF GRAPHIC ART, Bitola 2018, Bitola, Macedonia
MASS OF THE NIGHT RIVER, Open Up, St Matthews Church of Scotland, Perth, Szkocja
SOUTH YORKSHIRE OPEN SHOW 2018, Old Market Gallery, Rotherham, Anglia
KAPITAL SZTUKI 2017, BWA Busko-Zdrój, Polska
ORDO MUNDI, Chippko.ART Gallery, Doncaster, Anglia