Wystawy czasowe

Rafał Olbiński

Rafał Olbiński przez historyków sztuki zaliczany jest do współczesnych surrealistów, przedstawicieli realizmu magicznego, niekiedy nawet określany jest mianem symbolisty. Niewątpliwie w jego dziełach można odnaleźć każdy z tych nurtów. Świat Rafała Olbińskiego jest nietuzinkowy, można się w nim zatopić bez granic, wpatrywać bez końca na idealny wręcz porządek, który panuje na jego płótnach. Ale Rafał Olbiński to nie tylko obrazy. Olbiński to również ilustracje, projekty okładek czasopism i książek, a także plakaty, które przyniosły mu wielką sławę. Planowana wystawa monograficzna Rafała Olbińskiego będzie miała na celu przybliżenie twórczości tego wyjątkowego artysty urodzonego w Kielcach.

Na wystawie pokazane zostaną m.in. wczesne prace artysty – projekty okładek czasopism oraz ilustracje do artykułów różnych periodyków z lat 70. i 80. XX wieku. Będą to m.in. okładki polskiego pisma muzycznego „Jazz Forum”, gdzie przez około dekadę Olbiński odpowiedzialny był za szatę graficzną. Doświadczenie zdobyte w Polsce wykorzystał w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrował na początku lat 80. XX wieku. Olbiński swój amerykański sen rozpoczął okładką dla czasopisma „Psychology Today”, którą wykonał w marcu 1982 roku. Po niej posypały się kolejne zamówienia, również na okładki książek, płyt, plakaty. W tym czasie zaczął współpracę z instytucjami kultury, teatrami, operami, tworząc dla nich nietuzinkowe projekty, które potrafiły na chwilę oderwać ludzi od szarej rzeczywistości i przenieść do magicznego świata, bez bólu i cierpienia, świata pięknych kobiet i podległych im mężczyzn. Styl Olbińskiego, jego pełne metafor i odniesień do literatury i sztuki obrazy trafiły na bardzo podatny grunt w Stanach Zjednoczonych, przez co artysta i jego surrealistyczny świat spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, a sam Olbiński stał się jednym z bardziej popularnych artystów końca XX i początku XXI wieku. W ślad za popularnością podążały również nagrody,  których łącznie zdobył ponad 150. Wśród nich tak ważne jak Prix Savignac za najbardziej niezapomniany plakat na świecie, nagroda za plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata czy też tak duże wyróżnienie dla polskiego artysty jako najlepszego ilustratora pracującego w Nowym Jorku.

Bogata wyobraźnia artysty oraz świetna technika sprawiły, że stał się on bardzo popularny i zdobył jako jeden z niewielu polskich artystów międzynarodową sławę. Przygotowywana wystawa będzie już drugą organizowaną przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Pierwsza miała miejsce kilkanaście lat temu, na przełomie roku 2000 i 2001.

 

Czas trwania wystawy:  1 lipca – 31 października 2021

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

 

 

 

 

 

 

 

 

kurator: Piotr Walczyk

koordynator: Agnieszka Dziwoń

aranżacja: Michał Obiedziński

 

 KATALOG WYSTAWY

 

OFERTA EDUKACYJNA

 

PATRONAT HONOROWY:                                                                                                                                                    

MKDNiS

Marszałek Andrzej Bętkowski    

 

PARTNERZY:

BMW Lotto PZSM KIelce KOPIPOL  Vesbo
logo                                                                                                      

                                                                               

 

PATRONAT MEDIALNY:

TVP Kultura TVP Kielce WERANDA Radio Kielce
logo radio em kielce PIK WDK MELO RADIO Echo Dnia

 

 

na zdjęciu: Rafał Olbiński, The shape of color blue, 2019, własność prywatna

 
fot. M. Stępnik, M. Walczak/MNKi

Powrót