Władysław Hasior. Poetyckość rzeczy
Władysław Hasior był przede wszystkim rzeźbiarzem, ale wiele z jego prac wymyka się wyłącznie tej jednej klasyfikacji. Działał na pograniczu gatunków sztuki – w indywidualny sposób łączył rzeźbę z malarstwem, inspirował się architekturą, włączał w swoje prace elementy rzemiosła artystycznego. Przede wszystkim jednak tworzył asamblaże, czyli przestrzenne kompozycje symboliczne, zestawiając przedmioty codziennego użytku z typowym materiałem artystycznym.
Czas trwania wystawy: 14 czerwca – 18 września 2022
Muzeum Dialogu Kultur
CZYTAJ WIĘCEJ
Wynalazcy z Miedzianki
Wystawa poświęcona będzie działalności Stanisława (1872–1939) i Bolesława (1875–1947) Łaszczyńskich, naukowców, wynalazców, przedsiębiorców, właścicieli kopalni miedzi i kamieniołomów w Miedziance oraz Ołowiance koło Chęcin. Stanisław Łaszczyński w 1902 roku opatentował metodę elektrolizy miedzi, która do dziś stosowana jest na całym świecie, a w 1908 roku wynalazł materiał wybuchowy o nazwie Miedziankit, który wykorzystywano powszechnie w kopalniach Królestwa Polskiego i Galicji.
Czas trwania wystawy: październik 2022 – styczeń 2023
Muzeum Dialogu Kultur
CZYTAJ WIĘCEJ
Flora polonica
W 100. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego Muzeum Narodowe w Kielcach zaprezentuje zabytki z własnych zbiorów, które dotyczą świata roślin. Na wystawie znajdą się obrazy, grafiki, fotografie, ceramika, szkło i obiekty z innych dziedzin rzemiosła artystycznego, które przedstawiają polską florę. Prezentację uzupełnią skamieniałości i zielniki ze zbiorów Działu Historii Naturalnej, a także starodruki z księgozbioru Biblioteki Muzealnej. Będzie to wystawa obejmująca wiele dziedzin i pozwalająca przyjrzeć się roślinom w wielu aspektach, poczynając od ich anatomii ukazanej na kartach starodruków i zielników, a skończywszy na przedstawieniach roślin widzianych okiem artystów.
Czas trwania wystawy: grudzień 2022 – kwiecień 2023
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich
CZYTAJ WIĘCEJ