Wędrówka Mojżesza
Pomysłodawcą i kuratorem wystawy małej formy rzeźbiarskiej jest Daumantas Levas Todesas – litewski działacz społeczny, zaangażowany w ratowanie i ochronę dziedzictwa żydowskiego na Litwie. Prezentacja nawiąże do jednej z prac litewsko-żydowskiego rzeźbiarza Jakovasa Bunki. Był on artystą ludowym, który w swojej twórczości podejmował tematykę Zagłady.
Czas trwania wystawy: 14 marca – 16 kwietnia
Muzeum Dialogu Kultur
CZYTAJ WIĘCEJ
Wolność to wielka rzecz. Żeromski w Rapperswilu
Wystawa poświęcona pracy Stefana Żeromskiego w pierwszym na świecie polskim muzeum – Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu. Celem ekspozycji będzie pokazanie, jak praca w bibliotece rapperswilskiego muzeum wpłynęła na kształtowanie się sympatii i poglądów politycznych Żeromskiego oraz przybliżenie historii powstania i działalności placówki.
Czas trwania wystawy: 28 marca – 5 listopada
Muzeum Stefana Żeromskiego
CZYTAJ WIĘCEJ
Imaginarium afrykańskie Henryka Sienkiewicza
Podróż pisarza do Afryki w latach 1890–1891 zbiegła się z apogeum kolonializmu europejskiego na tym kontynencie. Główne powody afrykańskich ekspedycji to przede wszystkim: pasja poznawcza, badania naukowe, szukanie inspiracji twórczych – dziennikarskich i literackich.
Czas trwania wystawy: 25 kwietnia – 29 października
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
CZYTAJ WIĘCEJ
Polski mężczyzna 1910 - 2010
Wystawa zaprezentuje ewolucję w przedstawianiu postaci mężczyzny w malarstwie, rzeźbie i sztukach dekoracyjnych (plakat, makata) na przestrzeni lat 1910–2010. Na ekspozycji będzie można zobaczyć przykłady zarówno śmiałej obrazowo czy kolorystycznie figuracji, jak i XX-wiecznego realizmu, w tym polskiego realizmu socjalistycznego (tzw. socrealizmu). Zaprezentowane zostaną prace m.in. Jana Jaromira Aleksiuna, Mai Berezowskiej, Mariana Czapli (Studium młodzieńca), Henryka Czarneckiego (Portret cadyka), Edwarda Dwurnika (Portret Wiesława Juszczaka), Zbyluta Grzywacza (Zygmuntowska).
Czas trwania wystawy: 23 maja – 15 października
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich
CZYTAJ WIĘCEJ
Śląsk. Panorama dziedzictwa
Ideą ekspozycji jest ukazanie Śląska w kontekście doświadczenia ciągłości oraz wspólnego dziedzictwa materialnego i kulturowego wielu pokoleń i epok historycznych. Przedstawione zostaną eksponaty ze zbiorów własnych oraz użyczone z innych placówek muzealnych i bibliotek, reprezentujące dziedzictwo zakładów rzemieślniczych i przemysłowych, instytucji kultury i nauki, uzdrowisk i osiedli robotniczych – m.in. szkło, ceramika, biżuteria, artystyczne odlewy z żeliwa, zabytki piśmiennictwa, drukarstwa i przemysłu.
Czas trwania wystawy: 13 czerwca – 31 grudnia
Muzeum Dialogu Kultur
CZYTAJ WIĘCEJ
Józef Krzysztof Oraczewski. Wystawa monograficzna
Wystawa przygotowana we współpracy z artystą.
Czas trwania wystawy: 21 listopada 2023 – marzec 2024
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich
CZYTAJ WIĘCEJ