Cykliczność zmian zachodzących w przyrodzie oraz ich nierozerwalny związek z losem człowieka wpłynęły na specyficzne postrzeganie czasu w kulturze ludowej. Rok dzielił się na pory, w których rytm prac rolniczych dyktowała przyroda, a odpoczynek związany był z celebracją świąt.
Wystawa złożona będzie z dwóch warstw narracyjnych. Jedną stanowić będą rzeźby świątków, przyporządkowanych odpowiednim dniom w kalendarzu. Święci Ci pełnili funkcję opiekunów chłopskiego losu, wyznaczali rytm życia, pracy i odpoczynku. Rzeźby, prezentowane na ekspozycji, pochodzą z ludowych kapliczek, najczęściej zwieńczonych bogato dekorowanymi krzyżami, będących charakterystycznym elementem litewskiego krajobrazu.
Druga warstwa narracyjna, ukazana poprzez stare fotografie, odnosić się będzie do codziennej ciężkiej pracy mieszkańców wsi, jak również zwyczajów i świąt celebrowanych na Litwie. W tej części zaprezentowane zostaną także nagrania archaicznych litewskich pieśni obrzędowych. Całość uzupełnią fragmenty poematu Krystiana Donelaitisa pt. Rok. Obrazy z życia chłopów z XVIII wieku.
Kuratorzy: Joanna Kwiecień (MNKi), Vilma Kilinskiene (Muzeum Narodowe Sztuki im. M.K. Čiurlionisa)
Koordynator: dr Artur Ptak
Aranżacja: dr Artur Ptak
Czas trwania: 16 maja – 20 października 2024
Muzeum Dialogu Kultur
MECENAS MUZEUM NARODOWEGO W KIELACH:
PGE Polska Grupa Energetyczna
![]() |
WSPÓŁPRACA:
|
PATRONAT MEDIALNY:
|