Polecamy
Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej "Marmury kieleckie. Tradycje i współczesność"
2025
Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej Marmury kieleckie. Tradycje i współczesność. Niesamowitości w skale zaklęte oraz Zaprojektuj swój marmur. To doskonała okazja, aby odkryć tajemnice lokalnych marmurów, połączyć edukację z kreatywną zabawą i stworzyć własne, unikalne kompozycje.
- Niesamowitości w skale zaklęte
Czy wiesz, że wiele milionów lat temu, w okresie dewonu, tereny Kielc i okolic zajmowało płytkie i ciepłe morze, w którym rozwijał się ekosystem przypominający współczesną rafę koralową? Wspaniałą pamiątką tamtych czasów są znajdujące się w skale wapiennej skamieniałości: amonity, rostra belemnitów, stromatoporoidy, muszle małży, ślimaków i ramienionogów. Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z próbkami skalnymi i galanterią kamienną zawierającą skamieniałości, a następnie, korzystając ze skamielin będących w zbiorach muzealnych, stworzą w piasku własną kompozycję, która zalana gipsem w formie niewielkiej płytki stanie się ciekawą pamiątką z muzealnych zajęć.
- Zaprojektuj swój marmur
Marmury kieleckie są znane na całym świecie. W zależności od miejsca wydobycia mają kolor od czarnego, poprzez brązowy, do koloru kości słoniowej, a wspaniałym ich dodatkiem są żyły kalcytowe i ukryte w nich skamieniałości. To one właśnie stanowią motyw dekoracyjny tutejszej skały. Podczas warsztatu uczestnicy przyjrzą się próbkom skał będących w zbiorach muzeum, a następnie namalują swoją skałę, wykorzystując do tego celu relaksującą i dającą ciekawe rezultaty technikę akwareli.
Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych:
- odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8–16 w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, Kamienica pod Trzema Herbami, Rynek 3
- poprzedzone są zwiedzaniem wystawy czasowej Marmury kieleckie. Tradycje
i współczesność (28 listopada 2024 – 16 marca 2025) - koszt – 10 zł od osoby, plus 30 zł- opłata przewodnicka
- zgłoszenia grup przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8–16, telefonicznie tel. 41 344 60 96 wew. 307 lub drogą mailową dialog@mnki.pl
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą edukacyjną Muzeum Dialogu Kultur: