Polecamy
Zajęcia i warsztaty do wystawy czasowej "Pojąć sztukę pańską to sztuka"
2024
Warsztaty i zajęcia edukacyjne towarzyszące naszej najnowszej wystawie Pojąć sztukę pańską to sztuka w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich to fascynująca podróż przez sztukę i muzykę Jacka Kaczmarskiego.
ZAJĘCIA EDUKACYJNE
Sen Katarzyny i Lament Tytana
(szkoły podstawowe klasy VII–VIII, szkoły ponadpodstawowe)
Jacek Kaczmarski w swoich utworach muzycznych często nawiązywał do znanych dzieł sztuki, Biblii, mitologii oraz ważnych wydarzeń historycznych. Aby przybliżyć te zagadnienia i pokazać relacje między dziełem sztuki a utworem muzycznym w jego twórczości, przyjrzymy się takim obrazom jak: Stańczyk Jana Matejki, Wigilia na Syberii Jacka Malczewskiego, Somosierra Piotra Michałowskiego, Przejście Żydów przez Morze Czerwone Hansa Jordaensa oraz seria Siedem grzechów głównych Pietera Bruegla Starszego. Wspólnie zastanowimy się, jakie znaczenie ma adaptacja różnych motywów w sztuce, literaturze i muzyce.
WARSZTATY EDUKACYJNE
Życie do góry nogami... – z koalą
(przedszkola, szkoły podstawowe klasy 0–III)
W latach 90. Jacek Kaczmarski wraz z rodziną przeprowadził się do Australii. Z córką Patrycją napisał wówczas książkę Życie do góry nogami. Opowiada ona o perypetiach dziewczynki związanych z zamieszkaniem w nowym miejscu. Podczas warsztatów dzieci posłuchają fragmentu tej książki i zaprojektują do niego ilustracje malarskie, które zostaną wykorzystane do stworzenia autorskiej publikacji.
Muzeum
(szkoły podstawowe klasy VI–VIII, szkoły ponadpodstawowe)
Jacek Kaczmarski wraz z przyjaciółmi – Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim – stworzył program Muzeum. Jak sam mówił: „program [ten] powstał w 1981 roku w oparciu o wybrane dzieła polskiego malarstwa historycznego. Jego intencją było umieszczenie polskich doświadczeń okresu »Solidarności« w perspektywie historycznej tak, by odbiorca pojął, że jest świadkiem procesu, a nie jakiegoś wyjątkowego wydarzenia".
Wspólnie z uczestnikami przyjrzymy się obrazom, o których mówią teksty wspomnianych autorów. Na zakończenie uczestnicy wykonają torbę inspirowaną muzyką, a szczególnie wybranymi utworami towarzyszącymi wystawie.
„Autoportret” Witkacego
(szkoły podstawowe klasy VI–VIII, szkoły ponadpodstawowe)
Jacek Kaczmarski – artysta, twórca, literat, osoba o wielu talentach – w swojej twórczości poruszał tematy bycia artystą, natchnienia, procesu twórczego, bólu tworzenia i misji. Zwykle starał się pokazywać własne nastawienie do historii i procesów zachodzących na świecie. Autoportret Stanisława Ignacego Witkiewicza stał się dla niego pretekstem do napisania utworu ukazującego los artysty. W części warsztatowej każdy z uczestników wykona swój autoportret z wykorzystaniem elementów nawiązujących do wystawy.
A mury runą, runą, runą
(szkoły ponadpodstawowe)
Jacek Kaczmarski, pisząc Mury w 1978 roku, chciał stworzyć dzieło mówiące o nieufności do wielkich ruchów masowych. Bardzo szybko utwór został przejęty przez polską opozycję i stał się hymnem Solidarności. Pierwotny tekst zmienił swoje znaczenie, stając się pieśnią nawołującą do obalenia reżimu. Sam Kaczmarski stawiał wówczas pytanie – kiedy dzieło przestaje być własnością artysty i staje się własnością ludzi? Podczas warsztatów wspólnie z młodzieżą zastanowimy się nad tym, co dla nich jest ważne, jakie „mury” chcieliby, aby zniknęły oraz jakie zagadnienia poruszane na ekspozycji są dla nich aktualne. Na zakończenie wykonamy „mural”, będący dialogiem uczestników z wystawą.
_____________
Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel.: 41 344 40 14 wew. 243, tel. kom. 660 957 875
Prosimy o zgłaszanie grup najpóźniej tydzień przed planowaną wizytą. Ważne są jedynie potwierdzone rezerwacje. Prosimy o wcześniejszą informację w przypadku rezygnacji.
- Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, pl. Zamkowy 1, Kielce
MECENAS MUZEUM NARODOWEGO W KIELACH:
PGE Polska Grupa Energetyczna
PATRONAT HONOROWY:
PARTNER:
PARTNER TECHNOLOGICZNY:
SPONSOR WYSTAWY:
PATRONAT MEDIALNY: