Muzeum Narodowe w Kielcach oferuje cykl zajęć edukacyjnych pt. Portret Miasta, podczas których w trakcie jednodniowego spotkania będzie można wzbogacić wiedzę na temat historii Kielc.
Słuchając opowieści historyka, fotografujemy, poznajemy budynki i ulice. Uliczkami przenosimy się w czasie, poszukując artefaktów porozrzucanych przez czas w przestrzeni miasta. Tylko wnikliwy obserwator zdoła uwiecznić na zdjęciu swoje spostrzeżenia
i przemyślenia.
Opracowaliśmy trzy trasy zwiedzania Miasta Kielce:
Od osady do miasta biskupiego
1. Początek zwiedzania w Muzeum Dialogu Kultur.
2. Przejście przez Rynek i ulicę Bodzentyńską do kościoła św. Wojciecha – omówienie legendy o powstaniu Kielc oraz historii kościoła św. Wojciecha, jego architektury.
3. Omówienie historii Rynku i jego zabudowy.
4. Przejście na Wzgórze Zamkowe i zwiedzanie zabytkowych wnętrz Pałacu Biskupów Krakowskich.
Mecenasi kultury
1. Przejście z uczestnikami do XVII i XVIII-wiecznych wnętrz – zwiedzanie ekspozycji z uwzględnieniem losów fundatorów zabytków kościelnych miasta.
2. Ulica Jana Pawła II – zwiedzanie najcenniejszych zabytków: Dworku Laszczyków, kościoła św. Trójcy, Seminarium Duchownego.
3. Przejście z grupą przez Park Miejski na ulicę Zamkową – zwiedzanie dawnego spichlerza, Pałacyku Tomasza Zielińskiego, Domu Praczki. Omówienie biografii Tomasza Zielińskiego – naczelnika powiatu kieleckiego.
4. Pałac Biskupów Krakowskich – zwiedzanie Galerii malarstwa polskiego i europejskiej sztuki zdobniczej.
Legionowym szlakiem
1. Zwiedzanie Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pałacu Biskupów Krakowskich – omówienie historii Sanktuarium, historii wkroczenia do Kielc I Kompanii Kadrowej w sierpniu 1914 r. oraz historii formowania I Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, a także scharakteryzowanie środowiska legionowego w II RP.
2. Przejście ulicami Jana Pawła II i Krakowską pod pomnik Czwórki Legionowej – omówienie historii pomnika.
3. Wojewódzki Dom Kultury – omówienie historii i architektury budynku.
4. Kadzielnia – omówienie historii miejsca oraz pomnika ze szczególnym uwzględnieniem historii 4 Pułku Piechoty Legionów i dzielnicy Stadion.
5. Powrót do Pałacu Biskupów Krakowskich przez Park Miejski i Skwer Szarych Szeregów.
Zgłoszenie uczestnictwa w zajęciach:
tel. /41/ 344 40 14 wew. 239; kom. 660 957 875;
e-mail: edukacja@mnki.pl
Miejsce realizacji: Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, pl. Zamkowy 1
Udział w zajęciach jest płatny. Opłata za jedne zajęcia wynosi 5 zł od osoby.
Uwaga! Zajęcia organizowane są od marca do października. Mile widziane aparaty fotograficzne i prowiant oraz stosowne odzienie turystyczne.
Zapraszamy do zgłębiania tajemnic Kielc wraz z Muzeum Narodowym w Kielcach.