Zbiory online

Kobieta z tamburynem

Informacje o obiekcie:

Dział / Oddział:Malarstwo i rzeźba
Typ obiektu:Obraz
Datowanie:XVII w.
Autor:Malarz nieznany
Miejsce powstania lub znalezienia:Holandia, Utrecht (?)
Technika:olej
Materiał:płótno`
Wymiary:84 x 68,5 cm
Nr inwentarzowy:MNKi/M/1343

Portret przedstawia młodą kobietę, w półpostaci, ujętą do kolan na neutralnym, zielonkawo-brązowym tle. W lewej ręce, ugiętej i podniesionej do góry, modelka trzyma pionowo tamburyn, na którym prawą dłonią wystukuje rytm.  

Podobnie jak obraz przedstawiający Kobietę grającą na cytarze (nr inw. MNKi/M/1342) dzieło to można powiązać ze środowiskiem Utrechtu w Holandii. Tam po raz pierwszy już w XVI stuleciu pojawiły się portrety pojedynczych postaci grających na instrumentach i to właśnie Ultrech przodował w tego typu przedstawieniach. Ich największy rozkwit nastąpił w XVII wieku, kiedy stały się bardzo modne. 

W późniejszych czasach, zwłaszcza w XIX stuleciu bardzo często z tamburynami przedstawiano Cyganki. W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajduje się portret światowej śpiewaczki operowej Adeliny Patti autorstwa Tytusa Maleszewskiego (1827-1898), którą ukazano w scenicznym kostiumie Cyganki opierającej dłonie na leżącym na jej kolanach tamburynie:

https://mnki.pl/pl/o_muzeum/zbiory_online/10,malarstwo_i_rzezba/pokaz/620,portret_adeliny_patti,1?search-q=maleszewski&search-s=&search-author=&search-inw=&search-adv-q=