Zbiory online

Kościół i klasztor

Informacje o obiekcie:

Dział / Oddział:Malarstwo i rzeźba
Typ obiektu:Obraz
Datowanie:1880-1890 r.
Autor:Władysław Aleksander Malecki (1836-1900)
Miejsce powstania lub znalezienia:Polska
Technika:olej
Materiał:płótno
Wymiary:36 x 66 cm (49 x 78,5 x 6,5 cm)
Nr inwentarzowy:MNKi/M/1133

W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajdują się 22 obrazy Władysława Aleksandra Maleckiego. To, obok warszawskiej, najliczniejsza kolekcja dzieł tego artysty w Polsce.

Swoją artystyczną Malecki edukację rozpoczął w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Jednym z nauczycieli, który wywarł znaczący wpływ na ukształtowanie jego talentu był Christian Breslaurer. To on zaszczepił swoim uczniom zamiłowanie do artystycznych wędrówek po kraju, by w naturze szukać artystycznych natchnień. To także zasługa monachijskiego nauczyciela – Eduarda Schleicha, który po powrocie do Bawarii ze swej artystycznej podróży do Paryża w 1851 roku wprowadził do malarstwa zaczerpnięte od barbizończyków studia plenerowe. Podobnie jak inni artyści jego pokolenia, także Malecki tematem przewodnim swojej twórczości uczynił pejzaż, naturę studiowaną we wszystkich porach roku czy dnia, skąpaną w słońcu lub wtopioną w mgły, tryskającą żywymi, letnimi barwami lub wydobywającą tysiące kolorów bieli śniegu.

Pejzaż, który na pierwszy rzut oka może wyglądać na wiejski, przez nagromadzenie zieleni na pierwszym planie, w rzeczywistości jest pejzażem krakowskim. Przedstawia roświetlony słonecznymi promieniami ogród z różnorodną roślinnością i różnobarwnymi kwitnącymi kwiatami za kościółem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny znanym także jako kościół pw. św. Łazarza przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przy dzisiejszej ulicy Kopernika. Perspektywę ogrodu zamyka ciąg kamienic, ku którym podąża alejką kobieta pod parasolką. Obraz przez dłuższy czas uznawany był mylnie za widok na klasztor i kościół w Kole, w którym to mieście Malecki w roku 1887 objął posadę nauczyciela rysunku i kaligrafii w tamtejszej Szkole Realnej.