Zbiory online

wszystkie a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w y z

Malarstwo i rzeźba

Szermentowski Pejzaz z rzekaBogata i różnorodna zarówno pod względem stylistycznym, jak i tematycznym kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach zachwycić może nie tylko znawców, miłośników sztuki. Jej najznakomitsza część prezentowana jest na stałych ekspozycjach Muzeum Narodowego, w zabytkowych XVII i XVIII wiecznych wnętrzach pałacu oraz w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.

Składa się na nią malarstwo zachodnioeuropejskie (XVII i XVIII-wieczne) mistrzów związanych przede wszystkim ze szkołami włoskimi czy niderlandzkimi oraz malarstwo polskie od XVII do XX wieku, z liczną grupą portretów staropolskich. Zwiedzający znajdą tu także pejzaż, malarstwo rodzajowe, martwą naturę, weduty, sceny batalistyczne, przedstawienia alegoryczne czy symboliczne. Na szczególną uwagę zasługują malowidła Tomasza Dolabelli – wenecjanina, artysty z kręgu królewskiego mecenatu wmontowane w stropy ramowe w pokojach senatorskich i biskupim.

Lista eksponatów

Widok:
TytułAutorDatowanieDział
Martwa natura z budzikiem Olga Boznańska (1865-1940) ok. 1912 r. Malarstwo i rzeźba
Portret Apolonii ze Ślaskich Bąkowskiej Baltazar Gołębiowski (1715-1775) 1774 Malarstwo i rzeźba
Portret Józefy z Dąbskich Kochanowskiej Baltazar Gołębiowski (ok.1715-1775) 1775 Malarstwo i rzeźba
Wejście I Kompanii strzelców do Kielc 12 sierpnia 1914 roku Stanisław Kaczor Batowski (1866-1946) 1935r. Malarstwo i rzeźba
Wnętrze pracowni z modelką Olga Boznańska ok. 1890 r. Malarstwo i rzeźba

Powrót