Obiekt tygodnia
Księgi ofiarodawców Oblęgorka - Daru Narodowego
22 grudnia 1900 roku w warszawskim ratuszu odbyły się główne uroczystości jubileuszowe na cześć Henryka Sienkiewicza, obchodzącego 25-lecie pracy literackiej. Po oficjalnej przemowie prezes komitetu jubileuszowego – biskup Kazimierz Ruszkiewicz – wręczył pisarzowi akt własności 280-hektarowego majątku w Oblęgorku. Był to dar dla pisarza od całego narodu. Biskupowi towarzyszyły cztery dziewczynki ubrane w białe stroje, które niosły trzy księgi z autografami ofiarodawców Oblęgorka (czwarta stanowiła oprawę aktu notarialnego).
Księgi posiadają oprawy z tłoczonej, brązowej skóry z mosiężnymi, ozdobnymi okuciami, zamykane są na dwie klamry na pasach. Wewnętrzne strony opraw obciągnięto beżowym, prążkowanym jedwabiem. Na stronach tytułowych zostały wykaligrafowane dedykacje i numery kolejnych ksiąg. Pozostałą część stanowią liczne jednostronnie zapisane karty, każda opatrzona nadrukiem: „Podpisy wielbicieli Henryka Sienkiewicza przyjmujących udział w Jego Jubileuszu” oraz nazwiskiem osoby delegowanej do zbierania podpisów.
Księgi zostały przygotowane przez firmę Braci Łopieńskich, istniejącą w Warszawie od 1862 roku i specjalizującą się w produkcji wyrobów z brązu, srebra oraz metali szlachetnych. Wyroby firmy w okresie międzywojennym uznawane były za jedne z najlepszych na polskim rynku, wielokrotnie nagradzane na wystawach w kraju i zagranicą, m.in. w 1894 we Lwowie, w 1929 w Poznaniu i w 1925 na Wystawie światowej w Paryżu. Ważną częścią działalności firmy było odlewnictwo rzeźb, medali i pomników. Autorami wielu z nich byli m.in. Cyprian Godebski, Konstanty Laszczka, Czesław Makowski, czy Pius Weloński.
Moment wręczania ksiąg Sienkiewiczowi w ratuszu uwiecznił na ilustracji Konstanty Gorski. Jej reprodukcja znajduje się na stałej ekspozycji biograficznej w Oblęgorku, podobnie jak i same księgi.
Opracował Łukasz Wojtczak