Obiekt tygodnia
Kapalin - hełm husarski
Kapalin – hełm husarski
Polska, 2. poł. XVI w.
blacha stalowa, kucie, nitowanie
wys. 22 cm
MNKi/B/656
Kapalin to rodzaj hełmu, który kształtem przypomina kapelusz. Znany był od starożytności, a we wczesnym średniowieczu cieszył się uznaniem m.in. u Franków. Od XIII w. zyskał popularność w całej Europie i noszony był głównie przez piechotę
aż do XVI w. Kapalin z kolekcji militariów Muzeum Narodowego w Kielcach należy do odmiany husarskiej. W porównaniu do wzorów średniowiecznych jest na tyle innowacyjny, że można go uznać za odrębny twór płatnerski. W zbiorach polskich zachowała się niewielka liczba podobnych obiektów, więc egzemplarz kielecki uchodzi za unikatowy.
Husaria była znana w Polsce już od początku XVI w. Pierwsi husarze nazywani racami pochodzili z Węgier, chociaż uważa się, że byli to żołnierze serbscy. Z czasem formacja ta nabrała jednak całkowicie narodowego charakteru. Ostatecznie wyodrębnienie husarii jako nowego rodzaju polskiej jazdy nastąpiło na mocy uniwersału króla Stefana Batorego z 23 czerwca 1576 r. Wówczas husarze zaczęli używać lekkich folgowych zbroi i hełmów. Kapaliny nazywano kłobukami, ze względu na podobieństwo do cywilnego nakrycia głowy o tej samej nazwie.
Kapalin kielecki wyróżnia się szerokim, sześciofolgowym nakarczkiem nitowanym do spodniej części ronda oraz śrubą z motylowym uchwytem w czołowej części dzwonu. Śruba pozwalała na zmianę położenia nosala, zgodnie z nazwą chroniącego nos, często wraz z większą częścią twarzy. W opisywanym egzemplarzu ten element się nie zachował. Brak jest również policzków. Odkuty z blachy dzwon wykonano z dwóch połówek nitowanych wzdłuż grzbietu, co było powszechną praktyką. Widoczne są nity mocujące niezachowane materacowanie. Ozdobę hełmu stanowi kształt kanelur i żeber na dzwonie. Elementy te stanowią również wzmocnienie konstrukcji.
Z tyłu dzwonu znajduje się tuleja na pióropusz, który wykonywany był z piór pawich lub strusich. Obiekt pochodzi z kolekcji Mariana Ney-Bigo (1925–2000), żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, mieszkającego po wojnie w USA. Kapalin podarowała Muzeum jego żona Irena, wraz licznymi pamiątkami po swoim ojcu, gen. Juliuszu Zulaufie i pozostałymi obiektami z kolekcji męża.
Oprac. Michał Biłejszys
Bibligrafia:
- Donatorzy Muzeum Narodowego w Kielcach, Kielce 2008.
- Gradowski M., Żygulski Z. jun., Słownik uzbrojenia historycznego, Warszawa 2000.
- Kwaśniewicz W., Leksykon dawnego uzbrojenia ochronnego, Warszawa 2005.
- Żygulski Z. jun., Husaria polska, Warszawa 2000.
- Żygulski Z. jun., Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu, Warszawa 1982.