Obiekt tygodnia
Medale religijne
Medale religijne odnoszące się do kościoła katolickiego we wszystkich krajach dawnej Polski w zbiorze dra med. T[eofila] Rewolińskiego opisał i podał do druku właściciel zbioru
Kraków 1887, nakładem autora, 100, IV, 88, IV, [2] s., 30 k. tabl. litogr.
wym. 28 x 22 cm
MNKi/MBM/756
Teofil Rewoliński (1821–1899) był z zawodu lekarzem. Jako lekarski inspektor gubernialny skupiał się na poprawie stanu zdrowia mieszkańców guberni augustowskiej, a następnie radomskiej. Walczył z działalnością znachorów i tzw. babek. To z jego inicjatywy rozpoczęto szkolenie akuszerek. Często wypowiadał się na temat organizacji służby zdrowia na łamach takich czasopism jak „Kłosy”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Wędrowiec”.
Był założycielem „Gazety Radomskiej”, której pierwszy numer ukazał się w 1884 roku. Wydawał ją własnym kosztem i redagował do 1888 roku.
W wolnym czasie rozwijał swoje kolekcjonerskie zainteresowania. Stworzył jedną z największych kolekcji numizmatycznych, zwłaszcza medali i medalików religijnych oraz patriotyczno-religijnych. We wstępie opisywanej publikacji napisał: „nie zrażała mnie ani wysoka cena, ani zbyt wygórowane nieraz żądania. Dostrzeżony medal czy medalik, jeśli nie było go jeszcze w zbiorze moim, ostatecznie przechodził na moją własność. […] Zgromadziwszy tym sposobem przeszło 1500 sztuk medali i medalików kościelnych i religijnych, uporządkowałem takowe, o ile się to zrobić dało i spis objaśniony notatkami historycznemi oraz tablicami rycin, ogłaszam drukiem”.
Tablice z odwzorowaniem medali zostały wykonane techniką litografii w Zakładzie Artystycznej Litografii Aureliusza Pruszyńskiego w Krakowie, założonej w 1873 roku. Odbijali tam również swoje prace wybitni artyści, jak: Stanisław Wyspiański (1869–1907), Leon Wyczółkowski (1852–1936), Zofia Stryjeńska (1891–1976), Teodor Axentowicz (1859–1938) i inni.
O zasługach Teofila Rewolińskiego w numizmatyce świadczy fakt, że Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne Oddział w Radomiu od 1974 roku nosi jego imię.
Egzemplarz Medali… znajdujący się w zbiorach biblioteki jest dedykowany pierwszemu biskupowi nowo utworzonej w 1882 roku diecezji kieleckiej, Tomaszowi Kulińskiemu (1823–1907), twórcy Kieleckiego Towarzystwa Dobroczynności.
Literatura
- Chojna J.W., Rewoliński Teofil, w: Polski słownik biograficzny, t. 31, 1988.
- Grońska M., Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994.
- Szymańska A., Teofil Rewoliński i jego gabinet numizmatyczny, www.muzeum-radom.pl/gazeta-kufer/ludzie/alicja...teofil-rewoliński.