Obiekt tygodnia
Exlibrisy kieleckie
Wiszniewski Kazimierz
Exlibrisy kieleckie: 13 oryginalnych drzeworytów
przedm. Tadeusz Leszner
Kraków 1954, sygn. 1752
W zbiorach Biblioteki Muzealnej znajduje się ciekawa publikacja składająca się z trzynastu oryginalnych ekslibrisów ujętych wspólną, tekturową obwolutą. Wykonane techniką drzeworytu zostały własnoręcznie odbite i sygnowane przez Kazimierza Wiszniewskiego (1894–1960), malarza i grafika mieszkającego przez kilka powojennych lat w Kielcach. Przedmowę do wydawnictwa napisał Tadeusz Leszner (1895–1967), prawnik, kolekcjoner ekslibrisów, bibliolog.
Zbiór poświęcony jest ekslibrisom kieleckim wykonanym w latach 1936–1954, a ich właścicielami są osoby związane z ziemią kielecką, szczególnie zasłużone dla kultury naszej małej ojczyzny. Tematyka ekslibrisów jest różnorodna, ale najczęściej inspiracje autor czerpał z architektury Kielecczyzny.
Ekslibris Władysława Kosterskiego (Pałac Biskupów Krakowskich)
Władysław Kosterski-Spalski (1892–1973) – działacz, regionalista, w latach 1953–1962 pracownik Muzeum Świętokrzyskiego, autor prac dotyczących historii kieleckiego muzealnictwa.
Ekslibris Ludwika Wiktora Kielbassa (dwór w Sudole)
Ludwik Wiktor Kielbass (1893–1956) – właściciel majątku w Sudole koło Jędrzejowa, z wykształcenia ogrodnik, z zamiłowania kolekcjoner, bibliofil. Część swojej kolekcji z zakresu sztuki oraz księgozbiór przekazał do zbiorów Muzeum Świętokrzyskiego (obecnie Muzeum Narodowe w Kielcach).
Dla biblioteki najcenniejsze są ekslibrisy:
Z księgozbioru Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach (obecnie Biblioteka Muzealna Muzeum Narodowego w Kielcach)
oraz ekslibris Aleksandry Dobrowolskiej
Aleksandra Dobrowolska (1906–1989) muzealnik, kustosz Muzeum Świętokrzyskiego, organizatorka muzeów Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Stefana Żeromskiego w Kielcach i Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, pasjonatka lotnictwa, autorka słów do hymnu lotników.
Oprac. Bogusława Skrzypczak