Archiwum aktualności
Otwarcie wystawy stałej
01.06 , 14:00
Wystawa Historia Motoryzacji w Miniaturze skupia się na zaprezentowaniu najcenniejszych obiektów pochodzących ze zbioru podarowanego Muzeum Narodowemu w Kielcach przez Sławoja Franciszka Gwiazdowskiego (1927-2009), pioniera kolekcjonerstwa modeli pojazdów w Polsce.
Wśród licznych (ponad 200) zaprezentowanych miniatur będzie można podziwiać obiekty reprezentatywne dla wszystkich ważnych ośrodków produkcji samochodowej, tj. pochodzące z wytwórni amerykańskich, europejskich czy krajów byłego bloku wschodniego. Większość modeli przedstawia konstrukcje osobowe i sportowe. Jednak nie zabraknie też policyjnych radiowozów i pojazdów militarnych.
Istotnym założeniem wystawy jest oddanie oryginalnego zamysłu donatora, którym było udokumentowanie historii motoryzacji od pierwszych automobili z końca XIX wieku do współczesnych samochodów. Najbardziej reprezentatywną częścią kolekcji są modele aut produkowanych do lat 40. XX wieku, które, zdaniem samego Gwiazdowskiego, stanowiły najważniejszą grupę w jego zbiorach. Szczególne miejsce wśród miniatur samochodów osobowych z tego okresu zajmuje CWS T-1, pierwszy całkowicie polski samochód osobowy produkowany seryjnie w latach 1927–1931 w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie. Zbudowanie modelu od podstaw zajęło Gwiazdowskiemu około 300 godzin, a efekt wzbudził sensację w prasie modelarskiej ze względu na niezwykle dokładne odwzorowanie detali oryginalnego pojazdu.
Osobną grupę stanowią modele imponujące swoimi rozmiarami. Na wyróżnienie zasługuje, wykonany w skali 1:8, Rolls-Royce Phantom II 40/50 HP Continental „Star of India” z 1934 roku. Model przedstawia specjalny egzemplarz samochodu stworzony dla maharadży miasta Rajkot. Przedział pasażerski w kolorze szafranu stanowi interesujący kontrast barwny z pozostałymi elementami nadwozia, wykonanymi z polerowanego aluminium. Model posiada składany dach, zrobiony z płótna, tak jak w prawdziwym pojeździe.
Ważnym elementem wystawy będzie aranżacja podnosząca jej wartość edukacyjną i naukową. Wykorzystane zostaną fotogramy, wydruki o powiększonym formacie oraz plansze prezentujące, w sposób wizualnie atrakcyjny, wiadomości z zakresu historii motoryzacji. Ponadto, ekspozycja będzie stanowić punkt odniesienia do organizacji warsztatów edukacyjnych skupiających się na takich tematach, jak np. budowa modeli pojazdów czy nauka zasad bezpieczeństwa drogowego.
1 czerwca 2018 roku, godz. 16 – otwarcie wystawy stałej
Muzeum Dialogu Kultur, ul. Rynek 3
oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
od godz. 14. na kieleckim Rynku, obok pokazu starych aut, odbędą się warsztaty edukacyjne – robienie modeli samochodów z papieru.
Kurator: Michał Biłejszys
Koordynator: Anna Sychowska
Na zdjęciu: Chevrolet Phaeton, 1932
MNKi/mat/G/285
PATRONAT HONOROWY:
PARTNERZY:
PATRONAT MEDIALNY:
współpraca redakcyjna |