Hejt a konstruktywna krytyka

ROZMOWY W DIALOGU

mowa nienawiściProblem hejtu jest bardzo aktualny i coraz częściej doprowadza do tragicznych sytuacji.

Czym jest? Skąd wzięło się to pojęcie? Hejt pochodzi od angielskiego słowa hate (nienawiść). Pojawił się w użyciu wkrótce po powstaniu Internetu. Nazywamy nim wszelkie przejawy agresji, złości oraz nienawiści w sieci. Obecnie możemy również zaobserwować używanie tego pojęcia nie tylko w świecie wirtualnym.

Hejterzy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji prawnych, jakie można wyciągnąć z obrażania, szykanowania oraz dręczenia innych za pomocą obraźliwych komentarzy czy wiadomości. Należy pamiętać, że nikt w Internecie nie jest ani anonimowy, ani bezkarny. Każdego można zlokalizować za pomocą adresu IP, mimo posiadania „fake konta” czy używania „trybu incognito”. Hejt jest szczególnie groźny wśród młodzieży, ponieważ może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu psychicznym oraz w skrajnych przypadkach nawet do samobójstw.

Konsekwencjami dla dzieci i młodzieży, dopuszczających się hejtu, może być usunięcie ze szkoły, pobyt w zakładzie poprawczym lub kara grzywny nałożona na rodziców lub opiekunów prawnych. Polskie prawo nie posiada jeszcze odrębnych przepisów prawnych dotyczących hejtu, jednak istnieje możliwość wytoczenia procesu cywilno-prawnego o zniesławienie lub nękanie.

Ważne!

Pamiętaj o zgłaszaniu każdego przejawu hejtu. Można to zrobić poprzez stronę www.hejtstop.pl, zgłoszenie administratorowi strony, na której miał miejsce hejt, nauczycielowi, rodzicom lub opiekunom prawnym.

Nie wstydź się szukać pomocy. Numer zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Zamiast hejtu powinniśmy stosować konstruktywną krytykę. To właśnie w taki sposób należy przekazywać swoje zdanie, nasze nieprzychylne opinie na dany temat. Konstruktywna krytyka to przedstawienie problemu czy negatywnej opinii wraz z możliwością sposobu na rozwiązanie tej sytuacji. W przeciwieństwie do hejtu, taki rodzaj krytyki nie ma na celu obrażenia rozmówcy. Konstruktywna krytyka jest przekazywana w sposób kulturalny.

 

Ćwiczenie

Wpisz literkę H przy zdaniach, które uznasz za hejt oraz literkę K przy zdaniach, które są według Ciebie konstruktywną krytyką.

1. Muzeum mogą odwiedzać wszyscy oraz niepełnosprawni.
2. Nie podoba mi się kolor twojej nowej bluzki, wolę bardziej stonowane kolory.
3. Jesteś beznadziejny z matematyki.
4. Co Ty na siebie założyłaś? Wyglądasz jak choinka na święta.
5. Nie lubię tego gatunku muzycznego, może posłuchasz jednego utworu z moich propozycji i sam zadecydujesz, co jest lepsze?
6. Książki fantasty nie są dla mnie. Wolę historyczne, ponieważ z nich mogę czerpać wiedzę o faktach z przeszłości, które miały miejsce naprawdę. Polecam również Tobie, może Ci się spodobają.
7. Jak Ty możesz chodzić do kościoła? Urodziłeś się w średniowieczu?
8. Sprawa jest jasna, jesteś Polakiem, więc na pewno Ty ukradłeś ten portfel.
9. Nie lubię stylu, w jakim ubierasz się do szkoły, jest zbyt wyzywający. Jednak, jeśli Tobie się podoba to ja nie mam nic przeciwko.
10. Z tymi tatuażami wyglądasz jak kryminalista.

 

ODPOWIEDŹ

 

POWRÓT