Zajęcia edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich:
Oferta dostosowana jest do potrzeb, możliwości i oczekiwań osób z dysfunkcjami, uwzględniająca sugestie opiekunów grupy podczas procesu zapisów. Zajęcia przybliżają zagadnienia z historii, historii sztuki i dziedzictwa kulturowego, bazują na autentycznym materiale źródłowym – artefaktach i dziełach sztuki. Uczą praktycznej wiedzy o otaczającym nas świecie oraz rozbudzają ciekawość i kreatywne myślenie. W części teoretycznej zajęć znajdują się karty zadań zawierające krzyżówki, wykreślanki, rebusy, uzupełnianki i malowanki. W części praktycznej uczestnicy zajęć rozwijają zdolności manualne oraz swoją wyobraźnię.
Jednym z celów działalności edukacyjnej Muzeum Narodowego w Kielcach jest budowanie i wzmacnianie partnerstwa z organizacjami działającymi na rzecz osób z dysfunkcjami i grup zagrożonych wykluczeniem. Zapraszamy wspomniane instytucje, organizacje pozarządowe i indywidualnych zwiedzających do zapoznania się z naszą ofertą.
Realizacja zajęć edukacyjnych z edukatorem Muzeum stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy i umiejętności osób na różnym poziomie kształcenia. Bezpośredni kontakt z zabytkami w znaczny sposób podnosi efektywność zapamiętywania wiadomości. Metody aktywizujące odbiorców pozwalają w łatwy i przyjemny sposób osiągnąć cele: poznawcze, kształcące i wychowawcze. Nowoczesne modele pozaszkolnych programów edukacyjnych podnoszą nasze kompetencje w procesie uczenia się przez całe życie.
Innowacyjnością tych projektów jest baza dydaktyczna: unikatowe treści źródłowe (dzieła sztuki, dokumenty historyczne, artefakty) i ścieżki edukacyjne dostosowane do odbiorców z różnymi dysfunkcjami. Część ekspozycji udostępniliśmy dla osób z niepełnosprawnościami, bowiem likwidacja barier to jedno z podstawowych zadań Muzeum Narodowego w Kielcach.
Niżej odnajdą państwo informacje na temat projektów, których celem jest skuteczne działanie na rzecz osób:
- o obniżonej sprawności intelektualnej;
- o obniżonej sprawności funkcjonowania społecznego;
- o obniżonej sprawności komunikowania się;
- o obniżonej sprawności ruchowej;
- z mózgowym porażeniem dziecięcym;
- o obniżonej sprawności psychofizycznej z powodu chorób somatycznych.