Sobotnie warsztaty familijne

Zapraszamy do skorzystania z familijnych spotkań w Pałacu w Kielcach. W każdą sobotę, w godzinach 11-13 odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zajęcia poruszać będą różnorodną tematykę z dziedziny sztuki, kultury, historii, przyrody, skupioną wokół ekspozycji muzealnej Pałacu, a także wydarzeń okolicznościowych. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 8 zł. Poniżej prezentujemy tematy oraz terminy zajęć. Zachęcamy do udziału! Warto wziąć zakręt na kulturę od najmłodszych lat! 

Zapisy: edukacja@mnki.pl, tel.: 41 344 40 14 wew. 239 lub 243, tel. kom. 660 957 875

 

W lipcu i sierpniu Sobotnie warsztaty familijne odbywać się będą w Muzeum Dialogu Kultur - HARMONOGRAM

 

CZERWIEC

2 czerwca – Ptaki dziwaki
Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Kielcach na zajęcia o ptakach z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska.  Jakie stwory i potwory kreśli stado szpaków na niebie? Jak odróżnić wronę od gawrona czy kawki? Co to za ptak z czubkiem, który opycha się owocami jemioły? Co widać sowie przez ucho? Czy ptaki widzą tak samo jak my? Zajęcia zakończą warsztaty, na których każdy uczestnik wykona własnego ptaka dziwaka.

9 czerwca – Portret czy autoportret
Co to jest portret? Dlaczego dawniej tak często był malowany? Czy jeśli na obrazie widzimy artystę albo grupę postaci, to można taki obraz nazwać portretem? Na te oraz inne pytania odpowiemy na sobotnich warsztatach familijnych. Obejrzymy także obrazy tego typu na ekspozycji w Dawnym Pałacu Biskupów w Kielcach. Spotkanie zakończą warsztaty plastyczne.

16 czerwca – Literki, ciapki czy kleksy – sztuka pisania tuszem
Koniec roku tuż, tuż. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum Narodowego w Kielcach na zajęcia o trudnej sztuce pisania tuszem. Uczniowie zwiedzą gabinet biskupów i obejrzą znajdujące się tam dawne dokumenty, a następnie w pracowni artystycznej zmierzą się z trudną sztuką kaligrafii.

23 czerwca – Noc Kupały, czyli słowiańskie walentynki
Midsummer, palinocka lub Noc Kupały. Nieważne, jak ją nazywają. Faktem jest, że to najkrótsza noc w roku przez wielu uważana za magiczną. Zapraszamy na zajęcia, na których dowiemy się o historii i obrzędach tego święta. Uczestnicy obejrzą także obraz Stanisława Wyspiańskiego Skarby sezamu, który opowiada o jednym ze zwyczajów tej wyjątkowej nocy, czyli szukaniu kwiatu paproci. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne. 

30 czerwca – Wakacje z Muzeum – czas zacząć!
Zajęcia odbędą się w godz. 12-14

Czas na wypoczynek, dlatego zapraszamy do Muzeum Narodowego w Kielcach na pierwsze wakacyjne warsztaty. Wakacje to wyczekiwane chwile odpoczynku na łonie natury, gdy piękna pogoda zachęca do pobytu nad wodą lub w lesie. Na zajęciach dowiemy się, co to znaczy widok, pejzaż topograficzny czy miejski oraz plener, perspektywa. Zajęcia zakończymy malowaniem w ogrodzie włoskim.

 

MAJ

5 maja – Dzień Flagi a symbole narodowe
Celem lekcji jest przedstawienie życiorysu Józefa Piłsudskiego, zwłaszcza w kontekście walki o niepodległość. Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą ekspozycję stałą Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego i dowiedzą się, co to jest patriotyzm i jakie mamy symbole narodowe. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne.

12 maja – Maj bogaty sieje kwiaty
Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jakie mamy rodzaje ogrodów. Poznają rośliny rosnące w pałacowym ogrodzie i samodzielnie wykonają zielniki. Następnie, w sali warsztatowej dowiedzą się, jak zaprojektować ogród włoski. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik stworzy ogród swoich marzeń.

19 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów
Z Międzynarodowym Dniem Muzeów ściśle związana jest Europejska Noc Muzeów, w Polsce zwana krótko Nocą Muzeów. Zapraszamy na zajęcia, podczas których każdy uczestnik dowie się m.in. kim jest mecenas sztuki, co to jest muzeum, dlaczego należy dbać i chronić nasze dziedzictwo. W trakcie warsztatów uczestnicy staną się prawdziwymi muzealnikami, stworzą własną kolekcję.

26 maja – Pamiątkowa poduszka na Dzień Mamy
Zapraszamy na zajęcia z okazji Dnia Mamy do Muzeum Narodowego w Kielcach. Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, od kiedy obchodzimy Dzień Mamy, jaka jest jego historia, kogo obdarowujemy w ten dzień i które kraje go świętują? Zajęcia zakończą się warsztatami graficznymi, na których każdy uczestnik własnoręcznie wykona wyjątkową poszewkę na poduszkę dla mamy.

 

KWIECIEŃ

7 kwietnia – Barbizończycy z Kielc
Uczestnicy zajęć usłyszą o malowniczym Pałacyku Tomasza Zielińskiego, gdzie poznali się dwaj malarze – Franciszek Kostrzewski – romantyk i Józef Szermentowski – realista. Józef Szermentowski rozwijał swój talent z prekursorami impresjonizmu, czego wynikiem był obraz Widok Kępy Puławskiej, za który w 1873 otrzymał złoty medal na Salonie w Paryżu. Zajęcia zakończą się warsztatami malarskimi.

14 kwietnia – Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata
Wiosna już zawitała do nas, wszystko budzi się do życia po zimie. Jakie kolory ma ta szczególna pora roku? W trakcie zajęć dzieci poznają symbole wiosny.  Dowiedzą się, co oznacza staropolskie przysłowie Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Zajęcia zakończą się warsztatami malarskimi, podczas których każdy uczestnik wykona obraz inspirowany wiosną.

21 kwietnia, godz. 12 – Dzień Wolnej Sztuki
Dzień Wolnej Sztuki to akcja społeczna, która od 2011 roku udowadnia, że zbiory muzealne można oglądać bez pośpiechu. Podczas tego dnia uczestnicy przekonają się, że oglądanie sztuki może dawać wiele przyjemności, nawet jeżeli nie posiada się specjalistycznego wykształcenia. W tym roku, w sobotę 21 kwietnia o godzinie 12.00, muzea i galerie w całej Polsce proponują wszystkim zwiedzającym bliższe poznanie kilku obiektów ze swoich kolekcji. Ta część Dnia Wolnej Sztuki trwa godzinę. Badania statystyczne wykazują, że zwiedzający muzeum przed każdym dziełem sztuki spędzają średnio 8 sekund. Aby walczyć z tym bezrefleksyjnym spacerowaniem po salach ekspozycyjnych, zaprosiliśmy wolontariuszy, którzy będą starać się zainteresować zwiedzających eksponatami.

28 kwietnia – Światowy dzień grafika i rysunku graficznego
Grafik – kto to taki i czym się zajmuje? Czy istniałyby książka, film oraz reklama, gdyby nie praca grafika? Co to są efekty graficzne w filmie? Czym różni się zwykły rysunek od graficznego? Czy bajkę animowaną można dziś nazwać graficzną? Na te i inne pytania dopowiemy na sobotnim spotkaniu familijnym w Muzeum Narodowym w Kielcach. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne.

 

MARZEC

3 marca Być kobietą!
Z okazji wspaniałego święta, jakim jest Dzień Kobiet, Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na warsztaty familijne. Dowiemy się, od kiedy i dlaczego obchodzi się to święto? Czy kobiety świętują ten dzień na całym świecie i w jaki sposób? Kogo obdarowujemy i czym? Na koniec zajęć każdy wykona modelinową broszkę.

10 marca Obyczaje chłopów
Józef Szermentowski i Franciszek Kostrzewski to wybitni malarze i dokładni obserwatorzy. Na zajęciach przyjrzymy się obrazom pokazującym chłopów powracających z pola albo z jarmarku. Odpowiemy na pytanie, co pokazują te sceny? Co to był jarmark? Czy dziś mamy jarmarki i jak one wyglądają? Omówimy stroje chłopskie widziane na płótnach. Na zakończenie każdy uczestnik sam stworzy dzieło zainspirowany obejrzanymi obrazami.

17 marca – Palmy i palemki wielkanocne
Wielkanoc tuż, tuż, ale wcześniej mamy jeszcze Niedzielę Palmową. Zapraszamy na sobotnie warsztaty familijne, na których dowiemy się o palmach i innych tradycjach wielkanocnych. Jakie obrzędy i symbole związane są z tymi świętami? Jak powinny wyglądać palmy? Czym różni się pisanka od kraszanki? Czy w koszyczku powinien znajdować się króliczek czy baranek? Zajęcia zakończą się warsztatami – dzieci samodzielnie wykonają własną palmę.

24 marca Ilustrowanie Pana Tadeusza – Obyczaje szlachty i chłopów
Józef Szermentowski i Franciszek Kostrzewski to wybitni malarze typów ludzkich. Na zajęciach przyjrzymy się ich dwóm dziełom: Polowaniu, które stanowi ilustrację do Księgi
IV Pana Tadeusza oraz Pogrzebowi chłopskiemu Józefa Szermentowskiego. Zajęcia zakończą warsztaty malarskie – uczestnicy wykonają własną ilustrację Księgi IV Pana Tadeusza.

 

LUTY

3 lutego Zapusty
W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, jak w Polsce obchodzono ostatnie dni karnawału – zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek, zwany „śledzikiem”. Kolejny dzień, Środa Popielcowa oznacza już początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Zajęcia zakończą warsztaty plastyczne, każdy uczestnik wykona z modeliny breloczek nawiązujący do tłustego czwartku.

10 lutegoW pracowni malarza
Dzieci poznają zabytki architektury kieleckiej, tj. Bazylikę Katedralną i Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kiecach. Dowiedzą się, co to jest bryła, detal, kolumna czy arkada.
W drugiej części zajęć uczestnicy poznają narzędzia pracy malarza tj. paletę, sztalugę czy blejtram. Zajęcia zakończą warsztaty rysunkowe.

17 lutegoZima w czerni i bieli 
Uczestnicy warsztatów przyjrzą się pejzażom polskich mistrzów. Poznają warsztat tradycyjnego i współczesnego grafika komputerowego. Zajęcia zakończą się warsztatami graficznymi, na których każdy wykona matrycę metodą kolażu i wydrukuje stworzoną przez siebie kompozycję zimową.

24 lutego Tkać, ale jak? 
W trakcie spotkania uczestnicy zwiedzą pałacowe wnętrza. Prowadzący zwróci szczególną uwagę na tkaniny, omówi sceny oraz herby szlacheckie, które są na nich przedstawione. Uczniowie poznają różne rodzaje materiałów, następnie obejrzą bajkę „Len” Hansa Christiana Andersena, z której dowiedzą się, jak przebiega proces tworzenia tkaniny. Na koniec w mini warsztacie utkają fragment gobelinu oraz wykonają z włóczki podkładkę pod kubek.

 

STYCZEŃ

13 stycznia – W karnawale…!
Zapusty to czas zimowych balów, pochodów i zabaw trwający od Trzech Króli do Środy Popielcowej. Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak w Polsce obchodzono karnawał, w co się ubierano oraz co tańczono. Uczestnicy obejrzą rysunki Franciszka Kostrzewskiego Z Karnawału i Józefa Szermentowskiego Kankan. Na warsztatach plastycznych wykonają element karnawałowego przebrania, a na końcu zatańczą w rytmie walca i kankana.

20 stycznia – Małej ojczyzny zwiedzanie i legend opowiadanie
Dzieci zwiedzą wystawę czasową Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz, na której przyjrzą się pejzażom. Poznają też dwie legendy: o białej damie na zamku w Chęcinach i Emeryku. Po obejrzeniu filmu animowanego spróbują dokonać analizy dzieła sztuki, natomiast podczas pracy warsztatowej stworzą kompozycje malarskie z zabytkami ziemi kieleckiej.

27 stycznia – Zostań kolekcjonerem
Zapraszamy przyszłych kolekcjonerów na zajęcia edukacyjne, podczas których dowiedzą się m.in. kim jest mecenas sztuki i co to jest muzeum. Dlaczego należy dbać i chronić nasze dziedzictwo? W trakcie warsztatów uczniowie staną się prawdziwymi muzealnikami, stworzą własną kolekcję dzieł sztuki.