Warsztaty

Grupa może liczyć od 5 do maks. 30 osób.
Warsztaty trwają około 1 godziny.
Opłata wynosi 7 zł od osoby.

Rezerwacji zajęć można dokonać:

telefonicznie: 41 344 40 14 wew. 233 lub 660 957 875
e-mailem: edukacja@mnki.pl

Prosimy o zgłaszanie grup najpóźniej tydzień przed planowaną wizytą. Ważne są jedynie potwierdzone rezerwacje. Prosimy o wcześniejszą informację w przypadku rezygnacji.

 

Warsztaty w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich 

 

TEMAT WARSZTATÓW

GRUPA WIEKOWA

CYKL WARSZTATÓW: Galeria pod lupą

 

Portrety na okrągło
W jaki sposób można przedstawić na płótnie osobę? Czy rozpoznajemy ją tylko po rysach twarzy? A może po sylwetce, ubraniu, biżuterii czy przedmiotach, których używa najczęściej? W Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej obejrzymy portrety, a potem zastanowimy się, czy są realistyczne. Uczestnicy zobaczą różnicę w sposobie portretowania na przestrzeni epok (od baroku po nowoczesność). Na zakończenie wykonają niepowtarzalny portret.

 Szkoły ponadpodstawowe

Pejzaż, czyli piękno Kielecczyzny
W trakcie warsztatów uczestnicy zobaczą, jak piękno Kielecczyzny przedstawiono na obrazach artystów, takich jak: Józef Szermentowski, Franciszek Kostrzewski oraz Władysław Malecki. Na ich podstawie dowiedzą się, jakie typy krajobrazu wyróżnia się w malarstwie i co to jest sztafaż. Na koniec namalują pejzaż inspirowany dziełami, które zobaczyli na ekspozycji.

 Szkoły ponadpodstawowe
   

Warsztat graficzny – twórca i tworzywo
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda warsztat grafika tradycyjnego a jak grafika komputerowego. Co to jest matryca w grafice i jak się ją wykonuje? Czym różni się wydruk od odbitki? Poznają narzędzia pracy grafika: prasę i farbę drukarską. Na koniec warsztatów uczestnicy wykonają matrycę metodą kolażu oraz wydrukują własną grafikę na poszewce poduszki.

  Szkoły ponadpodstawowe

Gabinet Numizmatyczny - małe obiekty, wielka historia
Warsztaty rozpoczną się prezentacją eksponatów znajdujących się w Gabinecie Numizmatycznym, w którym zostały zgromadzone monety i banknoty, zwłaszcza z terenu historycznej północnej Małopolski. Wyjaśnione zostaną takie pojęcia, jak: płacidło, mennica czy matryca. Spotkanie będzie opowieścią o tym, jak zmieniały się środki płatnicze od czasów wczesnośredniowiecznych po nowożytne. Na zakończenie dzieci wykonają wybrane ćwiczenia w otrzymanych książeczkach edukacyjnych pt. Gabinet Numizmatyczny – małe obiekty, wielka historia.

  Szkoły ponadpodstawowe