Aktualności
Historia feminizmu cz.2
07.03 , 12:00
Po sukcesach pierwszej i drugiej fali feminizmu, które przyniosły kobietom prawa wyborcze i społeczne, w drugiej połowie XX wieku spójne energie feminizmu uległy rozproszeniu. Wraz z rozwojem myśli feministycznej i włączaniem w powszechny dyskurs marginalizowanych dotychczas grup, debata na temat praw kobiet znacznie rozszerzyła się o lokalne głosy.
Kolejna część podcastu, dotyczącego historii feminizmu, obejmuje różnorodne głosy będące konsekwencją rosnącej świadomości znaczenia rasy, etniczności, wyznania religijnego czy podziałów ekonomicznych dla równouprawnienia kobiet.
Z okazji rozszerzenia wystawy stałej Od różnorodności do dialogu w Muzeum Dialogu Kultur o panel poświęcony prawom kobiet: główne postacie i wydarzenia związane z ruchem feministycznym, w tym historię polskich aktywistek i sufrażystek, których działania przyczyniły się do uzyskania praw wyborczych przez polskie kobiety w 1918 roku, ich historię przybliży Zuzanna Michcik, asystent muzealny w Muzeum Dialogu Kultur.
_____________________________
Podcasty MNKi w każdą niedzielę o godz. 12 na kanale YouTube oraz na Facebooku.
Fot. A formation of human chain at India Gate by the women from different walks of life at the launch of a National Campaign on prevention of violence against women, in New Delhi on October 02, 2009, źródło: wikimedia commons