Podcasty MNKi to nowy cykl wirtualnych wykładów, który będzie pojawiał się co tydzień i poruszał ciekawy temat związany z Muzuem Narodowym w Kielcach.
Podcasty MNKi
Emocje obrazu. Pracownicy MNKi o "Wieczornej tęsknocie"
Wycinek paryskiej ulicy wieczorową porą. Ciemne kształty stapiają się z tłem. Im dłużej obcujemy z obrazem tym więcej elementów nam on odsłania. Z pierwszego planu wyłania się postać. Czy jest smutna? Dlaczego stoi samotnie na wybrukowanej ulicy? Mowa o tajemniczym i nieoczywistym nokturnie autorstwa Gustawa Gwozdeckiego. Jak różnie obraz ten może być interpretowany przez kilka osób i jak inne emocje może on wywoływać, udowodnią pracownicy MNKi.
O tajemnicy stropu ramowego
Prace konserwatorskie przy stropie ramowym "Pożar Ławry Troickiej" w Drugim Pokoju Senatorskim powoli zmierzają do finału. Już niedługo będzie można podziwiać pięć odnowionych obrazów w bogatych złoconych ramach wraz z ornamentalnym płaskorzeźbionym fryzem podstropowym. Jest tylko jeden problem – pomimo trudnych i mozolnych prac, trwających dwa i pół roku, wciąż brak tytułowej ławry. Jak to możliwe? O konserwacji oraz ikonografii stropu ramowego opowie główny konserwator MNKi Małgorzata Misztal.
Dlaczego posłowie zniknęli na 150 lat?
Wschodnią fasadę Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich ozdabiały posągi posłów szwedzkich i moskiewskich. Wkrótce osoby odwiedzające Dawny Pałac Biskupów Krakowskich czeka nie lada atrakcja, ponieważ posągi posłów powrócą na dawne miejsce, uatrakcyjniając architektoniczną dekorację pałacu. Więcej opowie Robert Pepaś.
O miejscach na co dzień niedostępnych w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Marta Biegaj opowiada o miejscach niedostępnych dla zwiedzających. Pierwszym jest pałacykowa wieża, z której rozciąga się przepiękny widok na okoliczne miejscowości, stanowiące niegdyś własność pisarza. Drugie miejsce to biblioteka, zlokalizowana na piętrze muzeum, z charakterystycznym drewnianym balkonem, z którego widać prowadzącą do pałacyku aleję lipową. Co łączy oba te miejsca? Niegdyś to właśnie w wieży autor Trylogii przechowywał swój bogaty księgozbiór, o którym też jest mowa w podcaście.
Jakie historie skrywa Pałacyk Dyrektora Gimnazjum?
W grudniu 2017 roku Muzeum Narodowe w Kielcach zakupiło kompleks budynków znajdujący się vis-à-vis gmachu dawnej szkoły, obecnie siedziby Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Najważniejszą częścią zespołu jest pałacyk. Od 1886 roku pełnił funkcję domu dyrektorów, którzy nadzorowali proces rusyfikacji w kierowanej przez nich szkole. O tajemnicach i przeszłości budynku opowie Paulina Bies.
Powiązani. Żeromski i Stanisław Piołun-Noyszewski
Magdalena Del Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, przedstawia postać Stanisława Piołuna-Noyszewskiego. Był on nie tylko pierwszym biografem Stefana Żeromskiego, ale i jego krewnym – wnukiem Józefy Barbary Saskiej, siostry Wincentego Żeromskiego. Spod ręki biografa wyszły dwa utwory poświęcone życiu i twórczości autora Wiernej rzeki, które przez wiele lat stanowiły podstawę wielu publikacji poświęconych Żeromskiemu. Współcześni badacze uznali jednak, że nie wszystkie informacje podane przez Noyszewskiego są wiarygodne.
Tradycja Konstytucji 3 maja
Konstytucja 3 maja obowiązywała zaledwie 14 miesięcy. W przeciwieństwie do insurekcji kościuszkowskiej, która rozpoczęła powstańczą tradycję walki, Ustawa Rządowa z 1791 roku nie znalazła kontynuacji jako akt prawny. Oba jednak wydarzenia zapoczątkowały tradycje, które towarzyszyły Polakom w następnych dwóch wiekach. Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji, dr Paweł Grzesik przedstawi proces kształtowania się świadomości społecznej w odniesieniu do dzieła Sejmu Wielkiego, historię obchodów rocznicowych, czy stosunek organizacji społecznych i partii politycznych do Konstytucji majowej.
Artyści spod strzechy - Stanisław Bąk
Podcast Anny Latos z Działu Sztuki Ludowej, przybliży sylwetkę malarza Stanisława Bąka nazywanego malarzem wsi rodzinnej. W latach sześćdziesiątych XX wieku uważany był za jedynego reprezentanta malarstwa ludowego na terenie Kielecczyzny.
Obraz "Alegoria Powietrza" autorstwa Tomasza Dolabelli - Podcast MNKi
Tematem podcastu jest „Alegoria Powietrza” – jeden z obrazów ze stropu ramowego znajdującego się w Drugim Pokoju Senatorskim w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Obraz centralny otaczają alegorie czterech żywiołów – o ich symbolice oraz o odkryciach dokonanych w trakcie trwających prac konserwatorskich opowie główny konserwator MNKi Małgorzata Misztal.
Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza
Marta Biegaj z Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku w podcaście opowiada, co skłoniło Henryka Sienkiewicza do odbycia wyprawy do Afryki, jakie przygody spotkały go na Czarnym Lądzie oraz co było najdziwniejszą pamiątką z podróży.
Powiązani. Żeromski i Faustyna Morzycka
Podcast z serii ,,Powiązani..." poświęcony został przybliżeniu szczególnej relacji, jaka połączyła Stefana Żeromskiego z działaczką społeczną Faustyną Morzycką. Postać młodej nauczycielki zafascynowała pisarza do stworzenia postaci Stanisławy Bozowskiej, bohaterki utworu ,,Siłaczka". Świadectwem na nietuzinkowość postaci Morzyckiej jest nie tylko fakt bycia muzą wielkiego twórcy literatury, ale również to, że oprócz działalności edukatorskiej włączała się w akcje... terrorystyczne.
Artyści spod strzechy - Józef Firmanty
Cykl Artyści spod strzechy – to opowieści o twórcach ludowych, którzy żyli i tworzyli na ziemi świętokrzyskiej od początków XX wieku, aż po czasy współczesne. Bohaterem pierwszego odcinka jest Józef Firmanty, który o sobie mówił tak: rolnikiem jestem z zawodu, a malarzem i poetą z zamiłowania. Za pomocą pędzla i farby opowiadał o tym co było mu najbliższe, a więc o pracy na wsi, dorocznych obrzędach, zwyczajach, a także o przeżyciach związanych z wojną. Postać przybliża Anna Latos - Paryska z Działu Sztuki Ludowej.
WIĘCEJ
Historia feminizmu cz. 2
Druga część podcastu, dotyczącego historii feminizmu, obejmuje różnorodne głosy będące konsekwencją rosnącej świadomości znaczenia rasy, etniczności, wyznania religijnego czy podziałów ekonomicznych dla równouprawnienia kobiet. Historię przybliży Zuzanna Michcik, asystent muzealny w Muzeum Dialogu Kultur.
Czas mierzony szwajcarskim zegarem
Podcast został poświęcony dwóm ostatnim latom życia Henryka Sienkiewicza, spędzonych w Szwajcarii. Tam noblista całą swą energię poświęcił pracy na rzecz organizacji, która niosła pomoc Polakom poszkodowanym w wyniku działań pierwszej wojny światowej. Jest to temat wciąż mało znany. Historię przybliży Łukasz Wojtczak, kierownik oddziału Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Historia feminizmu cz.1
Historię polskich aktywistek i sufrażystek, których działania przyczyniły się do uzyskania praw wyborczych przez polskie kobiety w 1918 roku, przybliży Zuzanna Michcik, asystent muzealny w Muzeum Dialogu Kultur.
Pejzaż w malarstwie polskim w zbiorach MNKi
Magdalena Silwanowicz, kierownik Działu Malarstwa i Rzeźby, przybliżyła postać Jana Nepomucena Głowackiego, określanego mianem „ojca pejzażu polskiego".
Powiązani. Żeromscy i Kossakowie
Podcastu poświęcony został omówieniu koligacji, jaka połączyła rodzinę Stefana Żeromskiego z rodem Kossaków. Słuchacze dowiedzą się jaką rolę odegrał w tej materii Stanisław Ignacy Witkiewicz, zwany Witkacym, czyją wnuczką i kuzynką była jego żona - Jadwiga Unróżanka oraz jaką opinię o twórczości Żeromskiego wyraziła w wierszu Maria Pawlikowska - Jasnorzewska.
Portret Hadziewicza - Ludwika Groppler
Historia Ludwiki Gropplerowej - bohaterki jednego z portretów Rafała Hadziewicza, który można podziwiać w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, oraz jej męża – Henryka. Postać Ludwiki przybliży Bożena Sabat, kustosz Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.
"Pejzaż zimowy z kościołkiem" Franciszka Kostrzewskiego
Dr Anna Myślińska opowiada o obrazie Franciszka Kostrzewskiego Pejzaż z zimowym kościółkiem. Artysta rzadko malował porę zimową, ale można odczuć, że w omawianej kompozycji inspirował się drobiazgowym realizmem malarstwa niemieckiego i holenderskiego, jak i własnymi obserwacjami przyrody.
Henryk Sienkiewicz. Nagroda Nobla
10 grudnia 2020 roku minęło 115 lat od dnia, w którym Henryk Sienkiewicz odebrał Literacką Nagrodę Nobla. Łukasz Wojtczak, kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku opowiada historię zdobycia tego wyróżnienia przez pisarza.
Powiązani. Żeromscy i Witkiewiczowie
W tym odcinku podcastu przybliżona została geneza koligacji Stefana Żeromskiego z rodziną Witkiewiczów. Historię przedstawia Magdalena Del z oddziału Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Ormianie polscy, Ormianie kieleccy
Podcast dr Paweł Grzesik przybliża historię Armenii i Ormian polskich, w tym związane z Ormianami zabytki kultury w zbiorach naszego Muzeum, a także ślady obecności Ormian w historii i przestrzeni miejskiej Kielc.
Dział Sztuki Współczesnej i kolekcja nowoczesna w Muzeum Narodowym w Kielcach
Kolekcja działu sztuki współczesnej obejmuje głównie malarstwo polskie i nieliczne przykłady rzeźby powstałe od około 1910 roku do współczesności, w sumie 255 artystów, 1443 obiektów w Inwentarzu Głównym, 385 w Księdze Materiałowej, 3 obrazy z mienia podworskiego, 14 depozytów według stanu na 2020 rok.
Historię działu przedstawia Iwona Rajkowska, kierownik.
Triumf Ateny
Najcenniejszymi zabytkami w kolekcji tkanin Muzeum Narodowego w Kielcach są bez wątpienia tapiserie. Jedną z nich jest Triumf Ateny, o której opowiada dr Magdalena Śniegulska-Gomuła.
Kazimierz Pochwalski. Nadworny malarz cesarza Austrii i Henryka Sienkiewicza
O przyjaźni Kazimierza Pochwalskiego z Henrykiem Sienkiewiczem możemu usłyszeć w podcaście, który przygotował kierownik Pałacyku Henryka Sienkeiwicza w Oblęgorku - Łukasz Wojtczak.
Powiązani. Żeromski i Prus
"Za naszą i waszą wolność"
Dr Paweł Grzesik przybliża genezę oraz historię odwoływania się do polskiej dewizy „Za naszą i waszą wolność” w nowym odcinku podcastu.
Fabryka porcelany w Ćmielowie
Historię fabryki porcelany w Ćmielowie, w pierwszym odcinku serii podcastów, przedstawia dr Magdalena Śniegulska-Gomuła.