Aktualności
Minterowie. Rodzina warszawskich przemysłowców
13.02 , 12:00
Przedmioty wykonywane z brązu lub metali mniej kosztownych, ale brązowionych, dziś nieco zapomniane, w XIX wieku stanowiły w wielu wnętrzach mieszkalnych i gmachach użyteczności publicznej stały element dekoracji. Moda na brązy zapoczątkowana w XVIII wieku, w XIX przybrała na sile, czego świadectwem może być fakt sprowadzania brązowników z zagranicy i zwiększanie się liczby zakładów odlewniczych w kraju. Jednym z prężniej działających ośrodków brązownictwa na ziemiach polskich w XIX wieku była Warszawa, a do najbardziej znanych firm, zajmujących się tą dziedziną, zaliczyć można Fabrykę Wyrobów Metalowych i Lakierowanych należącą do rodziny Minterów. W asortymencie zakładu znajdowały się różnego rodzaju wyroby użytkowe, ale wytwórnia ta słynęła także z produkcji „pamiątek krajowych”, czyli statuetek i medali przedstawiających znanych Polaków, oraz redukcji nagrobków i pomników królów i książąt polskich.
Historia rodziny Minterów i działalność Fabryki Wyrobów Metalowych i Lakierowanych będzie tematem kolejnego spotkania z cyklu Niedziela w Muzeum, które poprowadzi Anna Pietrzak z Działu Rzemiosła Artystycznego. Wykład odbędzie się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich 13 lutego 2022 roku o godz. 12.00.
niedziela 13 lutego 2022 r. godz. 12.00, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich
Wstęp wolny. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują maseczki.
Fot. Szkatułka w formie sarkofagu Władysława Łokietka z katedry wawelskiej, Fabryka Wyrobów Metalowych i Lakierowanych, Wojciech Święcki (projektant), Kazimierz Stronczyński (rysownik), Polska, Warszawa, 1845–1879, MNKi/R/2137