Aktualności
Tapiserie zachodnioeuropejskie
26.06 , 12:00

Ważnym zespołem w kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach są niezwykle cenne, podkreślające okazałość wnętrz pałacowych tapiserie z wiodących wytwórni europejskich w Brukseli, Audenarde, Aubusson i Paryżu. Do szczególnie wartościowych należą: Scypion Afrykański przyjmujący hołd Kartagińczyków z brukselskiego warsztatu Jakuba Geubelsa Mł. z 1629 roku, okazały Triumf Ateny Urbana Leyniersa z 1732 roku i ogromnych rozmiarów Bitwa nad Granikiem z Królewskiej Manufaktury Gobelinów w Paryżu. Nieco bardziej kameralny charakter Apartamentu Biskupiego podkreśla mniejszych rozmiarów tapiseria z przedstawieniem Świętej Rodziny, przypisywana brukselskiemu warsztatowi Hendrika II Reydamsa.
W zabytkowych wnętrzach Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich tkaniny dekoracyjne stanowią niezwykle ważny element ekspozycji. Nie tylko dopełniają wystrój wnętrz, ale, dodając im splendoru, w decydujący sposób określają charakter rezydencji magnackiej XVII wieku. Warto dodać, że kolekcja tkanin prezentowanych w zabytkowych wnętrzach Pałacu jest jedyną tak bogatą i różnorodną kolekcją w regionie.
W najbliższą niedzielę 26 czerwca o godzinie 12 o tapiseriach z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach opowie dr Magdalena Śniegulska-Gomuła, kierownik Działu Rzemiosła Artystycznego MNKi.
niedziela, 26 czerwca 2022 r., godz. 12.00, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich
Fot. Triumf Ateny warsztatu Urbana Leyniersa, 1732 r., Muzeum Narodowe w Kielcach
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego