Aktualności

Niedziela w Muzeum: Tożsamość wątpliwa: "polski" portret Karola Edwarda Stuarta

04.11 , 12:00

W jednej z sal Galerii Malarstwa Polskiego do niedawna prezentowany był portret młodzieńca w zbroi i gronostajowym płaszczu. W dotychczasowych opracowaniach model był zidentyfikowany jako Jakub Sobieski. Omówienie portretu znalazło się na stronie internetowej MNKi jako obiekt tygodnia i, jak to coraz częściej się zdarza, zaistnienie w sieci wywołało dyskusję na temat tożsamości sportretowanego młodego mężczyzny.
W tej krótkiej notatce nie zdradzimy, kim był w istocie (niech tytuł Was nie zwiedzie!). Okaże się to podczas niedzielnego wykładu prof. Roberta Frosta z Uniwersytetu w Aberdeen, na który serdecznie zapraszamy.

 

4 listopada 2018, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach,  wykład pt. Tożsamość wątpliwa: „polski” portret Karola Edwarda Stuarta poprowadzi prof. Robert Frost z Uniwersytetu w Aberdeen, wstęp wolny.

 

Prof. Robert Frost - historyk brytyjski. Po  wielu latach wykładania w londyńskim King’s College przeniósł się w 2004 roku na uniwersytet w Aberdeen, gdzie obecnie kieruje katedrą historii. Jest badaczem historii wschodniej i północnej Europy od XIV do XIX wieku. W tym roku ukazała się jego książka podważająca dotychczasowe interpretacje związku Polski i Litwy „Oksfordzka historia unii polsko-lubelskiej”.

 

Professor Robert I. Frost, FBA
Burnett Fletcher Chair in History
University of Aberdeen, Department of History

 

Fot. MNKi/M/1806


Powrót