Aktualności
Europejskie Dni Dziedzictwa
07.09 , 16:00
7 września o godzinie 16, zapraszamy na spotkanie poświęcone osobie Jana Ignacego Paderewskiego, wybitnego kompozytora i pianisty, a także działacza społecznego i męża stanu.
Ignacy Jan Paderewski odegrał ogromną rolę w polskiej polityce po zakończeniu I wojny światowej. Jest uważany za jednego z ojców niepodległości. Wraz
z Henrykiem Sienkiewiczem organizował Komitet Pomocy Polskim Ofiarom Wojny w Vevey oraz Polski Komitet Ratunkowy w Londynie. W 1917 roku zaangażował się jako delegat w USA w prace Komitetu Narodowego Polskiego. Po powrocie do Polski 16 stycznia 1919 roku został premierem, obejmując równocześnie stanowisko ministra spraw zagranicznych. Wraz z Romanem Dmowskim reprezentował Polskę na konferencji w Paryżu zakończoną podpisaniem traktatu wersalskiego, kończącego I wojnę światową. Z końcem 1921 roku zrezygnował z czynnego udziału w życiu politycznym i wznowił swoje koncerty w USA, a także zajął się działalnością charytatywną.
Wydarzeniu będzie towarzyszyła prelekcja z pokazem multimedialnym oraz koncert, podczas którego zostaną wykonane utwory Paderewskiego.
Wystąpi dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach im. Ludomira Różyckiego – Artur Jaroń oraz jego uczeń – Eryk Parchański.
Spotkanie poprowadzą Bożena Sabat oraz Robert Pepaś
O godzinie 17., odbędzie się koncert Muzyka Dawna w Pałacu. Wystąpi Marek Toporowski. W programie polskie tabulatury i kancjonały.
7 września, godz. 16, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Plac Zamkowy 1, wstęp wolny
Zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniami w innych naszych Oddziałach
Europejskie Dni Dziedzictwa w MNKi
O Europejskich Dniach Dziedzictwa
Wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.
27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Polski splot”. Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.
WIĘCEJ O EDD INFORMATOR DO POBRANIA