W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Kielcach zrealizowało projekt „Dla pokrzepienia serc..."Dziedzictwo Niepodległej.
Celem projektu było promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez:
1. wirtualne spacery po ekspozycjach MNKi związanych z okresem odzyskania niepodległości:
Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego (w miejscu sztabu i kwatery głównej Legionów Polskich z 1914 r.), Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej z szeroką prezentacją artystów młodopolskich, w tym symboliczno-patriotycznych obrazów Jacka Malczewskiego, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (będącego darem narodu polskiego dla Noblisty) oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Narracja przybliża sylwetki wybranych postaci, ich rolę w kształtowaniu postaw obywatelskich, patriotycznych, moralnych, symboliczne znaczenie miejsc, wkład artystów w budowanie narodowej tożsamości, czy wskazane w tytule działania „dla pokrzepienia serc”.
Spacery w formie aplikacji webowej udostępniono bezpłatnie na stronie internetowej Muzeum.
Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej
2. udostępnione w wirtualnej przestrzeni zajęcia edukacyjne:
- edukacja online
zajęcia online bazujące na postaciach Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza, historii wmarszu i wymarszu Kadrówki do Kielc oraz na twórczości młodopolskich artystów prezentowanych w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej z podkreśleniem wątków symbolicznych, patriotycznych i historycznych.
Zajęcia bezpłatne, prowadzone przez platformę wideokonferencyjną z wcześniejszą rezerwacją miejsc.
Zapisy na bezpłatne zajęcia online trwają do końca lutego.
Materiały edukacyjne zostały udostępnione bezpłatnie na stronie internetowej Muzeum.
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Kielcach zrealizowało projekt „Strażnicy dziedzictwa Niepodległej”.
prezentacja słuchowiska przygotowanego podczas warsztatów Uwaga nagranie
16.00
Uciekła mi przepióreczka – słuchowisko z 1969 roku w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. O powstaniu nagrania, aktorach, przygotowaniu scenariusza opowie dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie – Janusz Kukuła.
Dramat Uciekła mi przepióreczka ukończył Żeromski 7 stycznia 1924 roku. Bardzo szybko trafił on na deski teatru. Premiera, na której obecny był pisarz, miała miejsce 27 lutego 1925 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie i stała się wielkim wydarzeniem, „najgłośniejszą prezentacją polskiego autora współczesnego w całym dwudziestoleciu międzywojennym". Przeszła ona „nie tylko do historii, ale i do legendy teatru". Sztukę powtarzano 60 razy. Przedstawienie reżyserował Juliusz Osterwa, dla którego spektakl ten miał szczególne znaczenie, miał bowiem dawać Polakom wiarę w konieczność pracy dla ideału i pokazywać etos polskiego inteligenta.
Słuchowisko zostało nagrane 11 listopada 1969 roku przez Teatr Polskiego Radia. Jest to adaptacja stworzona przez Zofię Orszulską. Wśród obsady znaleźli się m.in.: Gustaw Holoubek – Przełęcki, Teresa Lipowska - Dorota Smugoniowa, Andrzej Szczepkowski – Zabrzeziński) oraz Tadeusz Łomnicki w roli Smugonia.
17.30
Utwory Żeromskiego w interpretacji aktorówTeatru Polskiego Radia
Wybitni aktorzy, na co dzień pracujący w studio Teatru Polskiego Radia, a których głosy znają wszyscy Polacy, zaprezentują zgromadzonej publiczności fragmenty utworów Stefana Żeromskiego.
Mariusz Bonaszewski – Rozdzióbią nas kruki, wrony
Andrzej Ferenc – Zmierzch
Dariusz Niebudek – Sen o szpadzie
Dorota Landowska – Puszcza jodłowa
W rolę przewodnika po radiowych meandrach wcieli się Janusz Kukuła dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie
18.30
Rzeczpospolita Zakopiańska – projekcja filmu oraz rozmowa o powstaniu Rzeczpospolitej Zakopiańskiej i jej prezydencie Stefanie Żeromskim (prof. dr hab. Zdzisław Jerzy Adamczyk, Lesław Dall)
W październiku 1918 roku w Zakopanem powstała Rada Narodowa. Jej prezydentem został Stefan Żeromski. Rada, oficjalnie przejmując władzę nad wojskiem, policją i urzędami w Zakopanem, stała się jednym z pierwszych zaczątków niepodległej Polski.
Film Rzeczpospolita Zakopiańska w reżyserii Piotra Jaworskiego przybliża piękną kartę z dziejów Zakopanego, mało znaną i bez wątpienia wartą opowiedzenia. Reżyser czyni to jednak w niekonwencjonalny sposób – wykorzystuje w większości nigdy niepublikowane filmy i fotografie bohaterów, miejsc i wydarzeń, ożywiając je za pomocą nowoczesnych technik graficznych oraz animacyjnych.
W filmie przytoczone są wypowiedzi autentycznych postaci – Stefana Żeromskiego, Stanisława Witkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Medarda Kozłowskiego, Jana Kasprowicza, Andrzeja Struga, Ludwika Solskiego, Kazimierza Sichulskiego, por. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Kazimierza Dłuskiego, Wincentego Szymborskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego.
Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie, w którym wezmą udział profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk – historyk literatury, którego zainteresowania naukowe koncentrują się szczególnie wokół biografii i twórczości Stefana Żeromskiego oraz Lesław Dall – historyk, regionalista, konsultant filmu Rzeczpospolita Zakopiańska, kurator wystawy Rzeczpospolita Zakopiańska, prezentowanej w Muzeum Tatrzańskim.
28 lipca:
17.00
Wierna rzeka Stefana Żeromskiego w reżyserii Janusza Kukuły
Spektakl przygotowany specjalnie dla naszych widzów przez dyrektora Teatru Polskiego Radia oraz wybitnych polskich aktorów. Inscenizacja powstała na kanwie jednej z najbardziej „świętokrzyskich” powieści Żeromskiego – Wiernej rzeki, której akcja rozgrywa się w podkieleckim dworze.
Krzysztof Gosztyła – narrator
Anna Cieślak – Salomea Brynicka
Mariusz Bonaszewski – Józef Odrowąż
Dorota Landowska – księżna Odrowążowa
Andrzej Ferenc – Antoni Brynicki
Dariusz Niebudek – Szczepan
Przemysław Wyszyński – Wiesnicyn
Andrzej Ferenc – doktor
Dariusz Niebudek – Olbromski
Scenariusz i reżyseria Janusz Kukuła
19.30
koncert Na rogu świata i nieskończoności Teatru Piosenki Romana Kołakowskiego
Kabaretowa, pełna wytwornego humoru i ciepłego sentymentu, poetycko-muzyczna opowieść o artystycznym obliczu dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterami są niezapomniane gwiazdy przedwojennej, polskiej sceny: Hanka Ordonówna, Mira Zimińska i Jan Kiepura, w których role wcielą się znakomici aktorzy i wokaliści: Agata Grześkiewicz, Agata Klimczak, Wojciech Machnicki i Leszek Zduń. Zabrzmią wielkie przeboje ówczesnej Warszawy: Miłość Ci wszystko wybaczy, Piosenka o zgubionym sercu, Tango milonga…
Przewodnikami po najsłynniejszych kawiarniach, teatrach, rewiach i kabaretach będą: Stefan Żeromski, w którego postać wcieli się Wojciech Machnicki i tajemniczy kelner z restauracji „Ziemiańska” – którego zagra Leszek Zduń. Przy fortepianie – jako Tadeusz Sygietyński – Bartłomiej Abramowicz.
Scenariusz i reżyseria Roman Kołakowski/Leszek Zduń
pokaz mody z okresu dwudziestolecia międzywojennego
Moda dwudziestolecia kształtowała się w wyjątkowych okolicznościach politycznych i społecznych. Z międzywojennej garderoby zniknęła biżuteria i kosztowne stroje. Zarówno panowie jak i panie zaczęli preferować proste fasony stawiające na wygodę i funkcjonalność.
Wydarzenia towarzyszące:
Żeromski w teatrze i kinie, Uczniowie kieleckiej szkoły – wystawy plenerowe prezentowane na dziedzińcu Muzeum (Pałacyk Dyrektora Gimnazjum)
Uczniowie kieleckiej szkoły – bohaterami wystawy są osoby wywodzące się ze świętokrzyskiej ziemi. To uczniowie kieleckiej szkoły, w której kształcił się Stefan Żeromski, a w której murach obecnie mieści się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Ludzie ci – bohaterowie walk narodowo-wyzwoleńczych, politycy, literaci, a także regionaliści, dbający o pamiątki i pamięć tzw. małych ojczyzn – na stałe wpisali się w historię Polski.
Żeromski w teatrze i kinie – wystawa poświęcona ekranizacjom i adaptacjom prozy Żeromskiego oraz sztukom teatralnym powstałym w oparciu o dzieła pisarza. Reżyserzy zawsze chętnie sięgali po utwory literackie, gdyż stanowiły one rodzaj nobilitacji artystycznej, przepustki do kultury uznanej i cenionej. Ponieważ Żeromski był pisarzem czytanym powszechnie, a jego dzieła cieszyły się ogromną popularnością stanowiły swoisty magnes przyciągający do sal kinowych i teatralnych wielbicieli jego twórczości.
Czy da się zbudować opowieść tylko dźwiękiem? Bez obrazu – scenografii, rekwizytów i aktorów, których widzimy? Na te i wiele innych pytań będzie można poznać odpowiedzi w trakcie warsztatów, które poprowadzi Wojciech Ramus z Fundacji Teatr Wyobraźni. Uczestnicy poznają tajniki tworzenia słuchowisk radiowych. Następnie staną przed nie lada zadaniem, gdyż za pomocą słowa i dźwięku zrealizują etiudę.
W trakcie warsztatów przewidziano:
– wycieczkę do studia Teatru Polskiego Radia w Warszawie (19.07) – szkolenie techniczne przybliżające różne rodzaje mikrofonów, montaż i obróbkę dźwięku – ćwiczenia logopedyczne, które usprawniają mowę – omówienie problemów związanych z etapem zwanym postprodukcją, czyli końcowym montażem (dodawanie efektów specjalnych) oraz zasadami dystrybucji słuchowiska
Oferta warsztatowa powstała we współpracy z Teatrem Polskiego Radia, który może pochwalić się dziewięćdziesięcioletnim dorobkiem. Dlatego gwarantujemy uczestnikom możliwość wzięcie udziału w wydarzeniu wyjątkowym, inspirującym i twórczym. Forma teatru radiowego nazywanego też teatrem wyobraźni wskazuje na potrzebę komunikowania się nie za pomocą emotikonów i obrazów a słów. Warsztaty skierowane są do młodzieży w wieku 14–16 lat. Liczba miejsc ograniczona.
Zajęcia i warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży
O atrakcje dla najmłodszych zadba nasz Dział Edukacji. W programie m.in tworzenie butonów, wycinanie ubieranek w stylu lat 20., malowanie portretów Żeromskiego czy pocztówek nawiązujących do Puszczy jodłowej. Dodatkowo specjalnie na tę okazję, przygotowaliśmy gry wielkoformatowe dotyczące życia i twórczości Stefana Żeromskiego. Dla uczestników zabawy przewidzieliśmy nagrody.
Kolejną propozycją będzie quest Z pamiętnika młodego Żeromskiego. Wychodząc na zewnątrz z muzealnych sal, zaprosimy do literackiej wędrówki i mądrej zabawy. Bohater questu – Stefan Żeromski – poprowadzi turystów w atrakcyjne miejsca miasta, pokaże ciekawe, a nie zawsze znane obiekty. Uczestnicy zabawy zmienią się w detektywów, poszukiwaczy, których celem będzie odnalezienie "skarbu". Zbiórka o każdej pełnej godzinie na dziedzińcu Dawnego Pałacyku Dyrektora Gimnazjum. W sobotę między 14.00 a 18.00, a w niedzielę między 15.00 a 17.00. Grupa min. 5 osób.
Publikacje:
Audiobook:
Opowieść o siedmiu dniach z życia kieleckiego gimnazjalisty, ucznia Męskiego Gimnazjum Rządowego w Kielcach. Głównym bohaterem jest piętnastoletni Marcin Zagajewski, który zapisuje w swoim dzienniczku osobiste doświadczenia. Pisze o atmosferze panującej w rosyjskiej szkole, rusyfikacji, karach i nagrodach, o nauczycielach i kolegach.
Płyta winylowa oraz CD z nagranym głosem Stefana Żeromskiego:
W 2019 roku mija 95 lat od czasu, gdy Żeromski przybył do Hotelu Europejskiego w Warszawie i przeczytał tam fragmenty swych utworów – Snobizmu i postępu oraz Róży. Pracownicy firmy Barucha Rudzkiego utrwalili wówczas głos pisarza, a następnie wytłoczyli go na winylowej płycie. Jedyny zachowany egzemplarz z powstałych wówczas płyt znajduje się w zbiorach Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Niedoskonałość dawnego zapisu i upływ czasu spowodowały, że głos pisarza na oryginalnym nośniku jest mało czytelny. Współczesna technika pozwala jednak odzyskać to, co wydawało się już utracone. Oryginalna płyta trafiła do profesjonalnego studia, gdzie została przegrana, a zapis oczyszczono z szumów. Korzystając więc z dobrodziejstw współczesnych narzędzi i rozwiązań przygotowaliśmy dla miłośników winyli i pasjonatów twórczości Żeromskiego niezwykły zestaw czarnego i srebrnego krążka, na których na nowo utrwalono oczyszczony głos Stefana Żeromskiego.
Bibliofilskie wydanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego:
Kolejna po Wiernej rzece i Syzyfowych pracach publikacja powieści Stefana Żeromskiego z obszerną przedmową prof. dr. hab. Zdzisława Jerzego Adamczyka: "Pomysł pisania raz jeszcze o Przedwiośniu może dziś budzić zdziwienie. Przecież już prawie sto lat temu, gdy powieść o Cezarym Baryce trafiła do księgarń, przez wiele miesięcy w prasie polskiej toczyły się gorące spory o jej sens, znaczenie i wartości, sam Żeromski włączył się wówczas do owej dyskusji, wyjaśniając, jakie w trakcie pisania Przedwiośnia przyświecały mu intencje i jak sam rozumie sens swojej powieści. Od bardzo wielu lat Przedwiośnie znajdowało się (i teraz znowu się znajduje) na liście obowiązkowych lektur szkolnych, było tematem licznych naukowych artykułów i rozpraw – pisanych m.in. przez tak wybitnych literaturoznawców, jak profesorowie Henryk Markiewicz, Artur Hutnikiewicz Andrzej Mencwel czy Alina Kowalczykowa. Można by sądzić, iż od dawna wiadomo o nim wszystko lub prawie wszystko. A jednak..."
7 września, godz.18: Narodowe Czytanie
W naszym Muzeum, poświęconym życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, odczytamy jeden z najbardziej poruszających utworów tego pisarza – Rozdzióbią nas kruki, wrony. Autor poświęcił wiele miejsca w swojej twórczości tematyce niepodległościowej, a ta nowela to jeden z najmocniejszych głosów w polskiej literaturze nawiązujący do powstania styczniowego.
Wspólne czytanie rozpocznie się o godzinie 18 na dziedzińcu Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego (ul. Jana Pawła II 8).
Spotkanie uświetni recital Jana Kondraka Nie rozdziobią nas kruki i wrony. Najpiękniejsze piosenki na świecie, nawiązujący do twórczości Stefana Żeromskiego, a także Edwarda Stachury, którego liryka osobista pojawi się wiele razy w trakcie spotkania. Usłyszymy także utwory bardów będących sumieniem współczesnego świata: Boba Dylana, Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy. Nie zabraknie też autorskich propozycji Jana Kondraka spod znaku liryki obywatelskiej, takich jak Ataman (Miło bracia, miło) czy Piosenka w samą porę.
Jan Kondrak – autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY. Wydał między innymi fonogramy solowe z tekstami Edwarda Stachury. Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Natalia Przybysz, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Marek Dyjak.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa plenerowa Życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego prezentowana na dziedzińcu.
10:00otwarcie konferencji – dr hab. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, prof. dr hab. Andrzej Mencwel
10.15-11.15
dr hab. Monika Gabryś-Sławińska, prof. UMCS Diabelska nieufność – obraz złego/diabła/szatana we wczesnej twórczości Stefana Żeromskiego
prof. dr hab. Wiesław Caban Młodzież polska w rosyjskich korpusach kadetów w XIX wieku. Wybrane problemy
dyskusja
11.25 – 12.15
Lesław Dall „Rzeczpospolita Zakopiańska", czyli jak Zakopane odzyskało niepodległość w 1918 roku dr hab. Beata Utkowska, prof. UJK Między diarystycznym a niediarystycznym – renegocjowanie granic edytorskich. Przed wydaniem „Dzienników” Żeromskiego w ramach jego „Pism zebranych”
dyskusja
12.15
przerwa
12.30-13.30
dr hab. Katarzyna Sobolewska Zgubiony i odnaleziony XXI tom „Dzienników” Żeromskiego. Osoby, wydarzenia, okoliczności. Raport ze stanu poszukiwań
dr Katarzyna Kościewicz „Z tych artykułów też już prof. Pigoń rezygnuje". Wokół problemów z recepcją publicystyki Stefana Żeromskiego w Polsce Ludowej z cenzurą w tle
dyskusja
13.30-14.00
dr hab. Wiesław Ratajczak, prof. UAM Poszukiwanie wzorca wolności. Żeromski o Conradzie
prof. dr hab. Zdzisław Jerzy Adamczyk Czy można dobrze wydać dziennik Stefana Żeromskiego? Pierwsze spostrzeżenia oraz nieustanne wahania i rozterki wydawcy
dyskusja
14.00-14.30
podsumowanie konferencji
Stefan Żeromski – twórca, działacz, obywatel
Materiały ogólnopolskiej konferencji naukowej pod red. Roberta Kotowskiego i Sylwii Zacharz
Niniejsza publikacja to zbiór referatów przygotowanych przez grono naukowców na ogólnopolską konferencję naukową Stefan Żeromski – twórca, działacz, obywatel, zorganizowaną 15 października 2019 roku przez Muzeum Narodowe w Kielcach z okazji 155 rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego.Tematyka artykułów konferencyjnych oscyluje wokół tekstów publicystycznych oraz działalności i biografii Stefana Żeromskiego. W czasie konferencji zaprezentowano tezy, które następnie rozszerzono w trakcie dyskusji. Materiały zgromadzone w tej publikacji nie stanowią więc pokłosia konferencji a są jej podstawą, punktem wyjścia do dalszych polemik, kolejnym krokiem w poszukiwaniu odpowiedzi.
20 listopada 2019 – 20 czerwca 2020:Zygmunt Wasilewski – korespondencje i pisma – wystawa czasowa
20.11wernisaż wystawy oraz promocja książki Stefan Żeromski Zygmunt Wasilewski. Korespondencja wzajemna
Celem wystawy jest pokazanie aktywności Wasilewskiego na niwie politycznej, publicystycznej, a przede wszystkim regionalnej. Wasilewski, prywatnie zięć Jana Karłowicza (etnologa i językoznawcy) i szwagier Mieczysława Karłowicza (kompozytora, dyrygenta, taternika), był politykiem i człowiekiem niezwykle czynnym na wielu polach: był etnografem, bibliotekarzem, krytykiem literackim, historykiem i historykiem literatury, publicystą, autorem rodzinnych wspomnień – i przede wszystkim był dziennikarzem, a w latach 1892–1894 wspólnie ze Stefanem Żeromskim pracował w bibliotece w Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu. Był redaktorem naczelnym tygodnika Głos, pisma Słowo Polskie, pisma społeczno-politycznego Sprawa Polska, dziennika Przegląd Polski, Gazety Warszawskiej i Myśli Narodowej. Mieszkając i pracując w Warszawie, redagował (przez kilkanaście lat) Pamiętnik Koła Kielczan – rocznik poświęcony historii i kulturze Kielecczyzny, w każdym kolejnym tomie drukował swoje teksty odnoszące się do przeszłości miasta i regionu. Przede wszystkim jednak zaangażował się w utworzenie w Warszawie Koła Kielczan, stowarzyszenia grupującego absolwentów kieleckiego gimnazjum, zajmujących często wysokie stanowiska w nauce, szkolnictwie, kulturze, przemyśle, administracji – i z tej racji mogących wiele dla Kielc uczynić. Wraz z Bolesławem Markowskim i Tomaszem Ruśkiewiczem doprowadzili do założenia i formalnego zarejestrowania Koła. W latach 1930–1935 zasiadał w Senacie.
Wystawie towarzyszy wydawnictwoZygmunt Wasilewski – Stefan Żeromski. Korespondencja wzajemna (1890–1925), opracowane przez Zdzisława Jerzego Adamczyka.
Tom przynosi wszystkie zachowane listy, jakie w latach 1890–1925 Stefan Żeromski wymienił z kolegą z kieleckiego gimnazjum, Zygmuntem Wasilewskim – publicystą, krytykiem literackim, wybitnym dziennikarzem i działaczem ruchu narodowo-demokratycznego. Opublikowane listy (10 napisanych przez Żeromskiego i 41 przez Wasilewskiego) ukazują, że chociaż dzieliły ich sympatie i poglądy polityczne, to kiedy dobro publiczne tego wymagało, byli w stanie wznieść się ponad podziały i działać wspólnie.
Wasilewski był zaledwie jednym z trzech kolegów szkolnych, z którymi Żeromski utrzymywał kontakty przez całe życie. Książka wydobywa go z zapomnienia, przypomina jego losy, działalność i związki z Ziemią Świętokrzyską.
24.11 spotkanie poświęcone biografii Zygmunta Wasilewskiego
– wystawę Biel, Czerwień, Braterstwo (16.10.2018-31.01.2019), która będzie przedstawieniem historii barw polskich w kontekście ich przemian na przestrzeni dziejów – od średniowiecza do czasów współczesnych. Pozwoli prześledzić zmiany odcieni barwy czerwonej – poprzez karmazyn, cynober, amarant, wykorzystanie bieli i granatu oraz pokaże je w różnych sytuacjach historycznych. Kluczowe będzie pokazanie barw jako symbolu wspólnoty oraz przedstawienie wielowymiarowej idei braterstwa.
Wystawa zostanie otwarta w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.
- dwie publikacje popularyzujące wiedzę historyczną. W pierwszej, skierowanej do dorosłych, wyeksponowany zostanie regionalny aspekt ruchu niepodległościowego. Druga, ilustrowana przez uznaną autorkę publikacji dla dzieci Olę Makowską, przeznaczona będzie dla najmłodszych odbiorców.
- koncert wokalistki jazzowej Agi Zaryan (4.08.2018) Podczas spotkania w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich wykonane zostaną utwory z uhonorowanego Fryderykiem albumu „Umiera piękno”. Będą to wiersze poetów okresu wojennego, do których muzykę skomponował Michał Tokaj, będący również autorem aranżacji.
- wielkoformatowa gra „Szlakiem Józefa Piłsudskiego” – przybliży historię pobytu Legionów Polskich w Kielcach, które wraz z Józefem Piłsudskim torowały drogę do odzyskania niepodległości Polski. Gra będzie wykorzystywana podczas pikników w ogrodzie włoskim, oraz w Pałacu i przestrzeni miejskiej.
- Weekend z Niepodległą (22-24 czerwca 2018), w ramach którego odbędzie się nocne zwiedzanie Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich oraz plenerowa gra familijna w ogrodzie włoskim. Gra ZNANA– NIEZNANA. Ćwiczenia z niepodległości obejmuje trzy sekcje: ćwiczenie tężyzny; sekcję szarad i łamigłówek oraz sekcję poszukiwawczą. Ćwiczenie tężyzny odbywać się będzie według zasady: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, w sekcji umysłowej rządzić będzie zasada „Tyle wolności, ile mądrości”, zaś przy poszukiwaniu skarbów kierować będziemy się zasadą „Rozwaga, spostrzegawczość, czujność”.
- cykl spotkań z wybitnymi polskimi sportowcami i podróżnikami
Założeniem jest przedstawienie osób, które reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej, występujących pod biało-czerwoną flagą, będących ambasadorami kraju w zakresie sportu i kultury, tworzących jego dobry wizerunek.
Działania realizowane są w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
O terminach poszczególnych wydarzeń będziemy informować wkrótce.