Aktualności

Palma

Palma wielkanocna jest symbolem nadchodzących świąt!

Święci się ją w kościołach na tydzień przed Wielkanocą. Upamiętnia się tym samym przekroczenie bram Jerozolimy przez Jezusa Chrystusa.

Współcześnie palma wielkanocna jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracja.

 

Dawniej jednak palmie wielkanocnej nadawano wręcz magiczne właściwości. Wierzono, że chroni domostwa przed nieszczęściami:

- Wetknięta za świętym obrazem, umieszczona nad drzwiami czy na parapecie okna, miała chronić dom przed pożarem i powodzią, a domowników i żywy inwentarz, przed chorobami.

- Gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie, kotki lub delikatnie je smagały by uchronić je przed bólem gardła czy przeziębieniem!

Palmy wielkanocne robi się z gałązek wierzbowych, przystrojonych kwiatkami z bibuły czy suszonymi i barwionymi roślinami. Taka palemka będzie ładną ozdobą domu na święta, czyli nie tylko w Niedzielę Palmową. Ucieszy jeszcze bardziej, jeśli zrobimy ją samodzielnie. Dlatego podpowiadamy jak w łatwy sposób można samemu przygotować piękną wielkanocną palemkę.

Zatem do dzieła!
Do przygotowania wielkanocnej palemki potrzebujesz:

- kolorowe bibuły

- cienki Kijek bądź gałązka

- sucha trawa, zboża, bazie

- wstążki, kokardki

- oraz narzędzia: sznurek, drucik, nożyczki, linijka

Po pierwsze – trzpień
W pierwszej kolejności należy przygotować trzpień, który będzie fundamentem całej świątecznej ozdoby. Musi być sztywny, by utrzymać wszystkie dekoracje palmy.

1. Trawę, bazie przykładamy do kijka lub gałązki i mocno związujemy wstążką, najciaśniej jak to możliwe, możemy również okręcić drucikiem.

2. Ozdabiamy kijek. Z zielonej bibuły wycinamy pasek o szerokości 6 cm.

3. Składamy na kwadrat o wymiarach 6 cm x 6 cm i nożyczkami nacinamy około 3 cm do jego połowy. Rozkładamy.

4. Na jeden z końców paska nakładamy klej i przyklejamy przy górze kijka, okręcamy bibułą wokół, aż po jego koniec. Bibułę na końcu kleimy do kijka.

By palma pięknie się prezentowała warto zrobić do niej kwiaty!

Pokażemy jak zrobić 3 rodzaje kwiatów z bibuły .

Kwiaty:

5. Z różnokolorowej bibuły tniemy paski o szerokości około 7 centymetrów i długości 20 centymetrów.

6. Każdy z pasków składamy trzykrotnie na pół i wycinamy pożądany kształt.

Możemy również wykonać środek kwiatu w postaci pręcików i kulki.

7. Pręciki: Wycinamy z bibuły paski o szerokości ok. 3 cm i długości 10 cm i nacinamy ok. 2 cm. Rozkładamy i skręcamy za pomocą palców każdy jeden paseczek.

8. Kulka: Wycinamy z bibuły pasek o szerokości 7 cm i długości 14 cm. Tniemy na dwa kawałki, z 1 części formujemy kulkę. Drugim kawałkiem bibuły przykrywamy kulkę i od spodu mocno zawijamy.

9. Rozkładamy pasek na kwiat, wkładamy pręciki lub kulkę i zwijamy. Dół wiążemy drucikiem bądź nitką i przymocowujemy do palemki.

10. Palmę możemy ozdobić wstążkami bądź kokardką.

11. Brawo! Gotowe!

 


Powrót