Kółko i krzyżyk to gra rozgrywana przez dwóch graczy, najczęściej na kartce w kratkę. Gracze dążą do zajęcia trzech pól w jednej linii, przy jednoczesnym uniemożliwieniu tego samego przeciwnikowi. Około roku 1300 p.n.e. w starożytnym Egipcie pojawił się pierwowzór wspomnianej gry, w jej wczesną odmianę grano w Cesarstwie Rzymskim około I wieku p.n.e. Zaś w średniowieczu stanowiła rozrywkę nie tylko dla dzieci, ale również i dorosłych.
Do wykonania gry potrzebne będą:
– woreczek materiałowy ściągany na sznureczku (można również wykorzystać woreczek lniany czy jutowy)
– 10 kamyków podobnych wielkością
– farby plakatowe (2 kolory)
– czarny mazak, linijka, pędzel
-
Na powierzchni materiałowego woreczka tworzymy pola do gry. Za pomocą linijki i czarnego mazaka rysujemy przecinające się kreski – dwie poziome i dwie pionowe w równych odstępach.
-
Następnie farbami malujemy 10 kamyków. Pięć – jednym wybranym kolorem, pięć – drugim. Przed przejściem do kolejnego etapu musimy poczekać, aż farba na kamykach wyschnie.
-
Na pięciu kamieniach tego samego koloru mazakiem rysujemy kółko, zaś na pozostałych umieszczamy krzyżyk.
-
Tak przygotowane pionki są już gotowe do rozgrywki. Po zakończonej grze pomalowane kamyczki możemy schować do woreczka, dzięki czemu się nie zgubią.
Zasady gry:
Pole gry wyznaczają 4 przecinające się linie: 2 pionowe i 2 poziome, z których każda jest podzielona przez dwie prostopadłe do niej linie na trzy równe części. Na poszczególnych polach gracze stawiają na przemian kółko i krzyżyk. Każdy gracz otrzymuje po 5 pionków. Wygrywa gracz, który stworzy linię 3 kółek lub 3 krzyżyków w rzędzie ukośnym, poziomym lub pionowym. Gdy wszystkie pola są zajęte i nie zostaje utworzona linia, gra kończy się remisem.