Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Znane było już we wczesnośredniowiecznych grodach. Tym zajęciem zajmowały się głównie kobiety, które za pomocą drewnianych wrzecion przędły nici z lnianych włókien lub owczej wełny. Z tych nici ręcznie tkały materiały i elementy ubioru takie jak pasy czy krajki, które przyszyte do brzegów stroju zdobiły go i wzmacniały. Szersze tkaniny wytwarzano zaś na urządzeniu zwanym krosnem. Powstawały przez połączenie dwóch prostopadłych do siebie układów nitek według odpowiedniego splotu. Samodzielnie możesz wykonać krosno tkackie i za jego pomocą zrobić zakładkę do książki.
Do wykonania zakładki potrzebujemy:
– 2 włóczki różnokolorowej wełny
– kawałek kartonu, twardej tektury
– nożyczki, linijkę, długi patyczek, ołówek, koraliki do ozdoby.
1. Z grubego kartonu wycinamy pasek o wymiarach 5 x 18 cm. Na węższych bokach odmierzamy długość 1 centymetra. Rysujemy linię. Następnie co 0,5 cm zaznaczamy na linii kreski, które nacinamy nożyczkami.
2. Długi patyczek łamiemy w ¼ jego długości i nacinamy nożyczkami krótszą część pośrodku. Umieszczamy w nacięciu długą, przeciętą nitkę wełny.
3. Przekładamy nitkę wełny przez każde nacięcie w papierowym pasku, w kierunku góra – dół. Odcinamy wełnę, pozostawiając dłuższy fragment. Następnie patyczek z wełną przekładamy pomiędzy pionowymi sznureczkami w taki sposób:
I rząd: przełożenie patyczka pod nitką – drugie przełożenie nad nitką i tak naprzemiennie. Przeciągamy wełnę.
II rząd: zaczynamy odwrotnie niż pierwszy rząd – przełożenie nad nitką – pod nitką i tak naprzemiennie.
III rząd wykonujemy tak jak pierwszy rząd, zaś IV rząd tak jak drugi. Na końcu zakładki ucinamy nitkę, pozostawiając dłuższy jej koniec.
4. Odwracamy pasek i w jego połowie przecinamy sznurki. Ostrożnie zdejmujemy z tekturki naszą robótkę.
5.Związujemy przy zakładce w supełek po 3 sznureczki. Pamiętając o tym, by zawrzeć wcześniej pozostawione dwie nitki wełny. Można je później uciąć.
6. Ozdabiamy nitki koralikami, na ich końcach robimy supełki.