W średniowieczu liczyła się pomysłowość i kreatywność. Zabawy były proste, a wiele z nich dało początek teraźniejszej formie rozrywek. Zaprezentujemy dwie gry planszowe znane już od dawnych czasów. Dziś zapoznacie się z grą Młynek.
Młynek – gra planszowa dla dwóch osób
Młynek jest jedną z najstarszych gier znanych do dziś. Pierwsze ślady miniatur plansz do młynka znajdowano już w grobach z epoki brązu (ok. 3400–700 p.n.e.), pełniły wówczas prawdopodobnie rolę magiczną i występowały w roli amuletów. Sama gra znana jest na większości obszarów globu od niepamiętnych czasów, obecnie ma niezliczenie wiele odmian różniących się od siebie planszą oraz zasadami gry.
Do wykonania gry potrzebne będą:
– miękki filc
– 2 korki do butelek
– farby plakatowe (2 kolory)
– nóż
– cyrkiel
– linijka
- pędzelek
- kubek z wodą
– czarny mazak
– nożyczki
– gruba nitka
– igła
Wykonanie:
Za pomocą cyrkla odrysowujemy koło na filcu, następnie je wycinamy.
Każdy korek rozcinamy na 3 części. 3 korki malujemy na czerwono, 3 na czarno. Na filcu za pomocą mazaka i linijki rysujemy kwadrat, dzielimy go czterema liniami. Na końcu każdej linii rysujemy czarny punkt.
Brzegi koła obszywamy nitką, by po zabawie móc związać woreczek i zabrać go ze sobą.
Zasady gry:
Każdy gracz ma po 3 pionki w tym samym kolorze. Gra rozpoczyna się przez wylosowanie rozpoczynającego. Gracze naprzemiennie ustawiają swoje pionki na pustych polach planszy (czarne punkty przecięcia się linii). Już na tym etapie gracz może wygrać, ustawiając trzy swoje pionki w jednej linii. Jeśli do tego nie dojdzie, rozpoczyna się faza przesuwania pionków na planszy. Gracz w swoim ruchu może przesunąć jeden z pionków, którymi gra, na dowolne wolne pole. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy ułoży trzy swoje pionki w rzędzie pionowo, poziomo lub ukośnie.