28 czerwca to bardzo ważna data dla naszego muzeum. Tego dnia bowiem, w 1965 roku nastąpiło jego uroczyste otwarcie. W przemówieniu, wygłoszonym wówczas, podkreślono ideę przewodnią, wymowę i przesłanie, jakie ma powstanie nowej instytucji, zaakcentowano także jego wymiar i rangę.
W 1964 roku przypadała setna rocznica urodzin autora Syzyfowych prac. W celu jej upamiętnienia powstało w Kielcach Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Siedzibę swą znalazło w części gmachu, zbudowanego w latach 1724–1727 z inicjatywy biskupa krakowskiego Konstantego Felicjana Szaniawskiego, z przeznaczeniem na szkołę. I tu właśnie w latach 1874–1886 nauki pobierał Stefan Żeromski.
Inicjatorką powstania Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego była kustosz Aleksandra Dobrowolska, posiadająca doświadczenie w tworzeniu wystaw poświęconych wielkim pisarzom – Henrykowi Sienkiewiczowi i Janowi Kochanowskiemu. Wsparli ją: prof. Stanisław Lorentz, prof. Henryk Markiewicz i prof. Kazimierz Wyka oraz córka pisarza – Monika Żeromska.
W 2022 r. w związku z planami poszerzenia wystawy stałej dotyczącej życia i twórczości Stefana Żeromskiego muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Stefana Żeromskiego.
Fot. Otwarcie Muzeum, 1965, ze zbiorów MNKi